SZPI se ohradila proti kritice SOS o pozdním varování od EU

31.08.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 31. srpna (ČTK) - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se ohradila proti kritice Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) na adresu fungování evropského systému varování pro potraviny a krmiva (RASFF). SOS si v minulých dnech stěžovala na špatné fungování systému a opožděné varování českých dozorových orgánů na nebezpečné potraviny na českém trhu. Ředitel SZPI poslal SOS osobní dopis a pozval jejich představitele k návštěvě českého kontaktního místa RASFF, řekla Daniela Kolejková ze sekretariátu ředitele SZPI.

Podle SOS varují české dozorové orgány před nebezpečnými výrobky, na které upozorňuje systém RASFF, s velkým zpožděním, případně vůbec, což může poškodit spotřebitele. Mluvčí SOS Ivana Picková ve čtvrtek řekla, že do evropského výstražného systému o nebezpečných potravinách RASFF poslala Česká republika 25. července oříšky kešu dovezené z Indie a jablečný džus, který byl vyrobený v ČR. V oříškách totiž byl objeven hmyz a v džusu plíseň. "Bohužel čeští spotřebitelé se o tom do dnešního dne nic nedozvěděli," uvedla.

Podle Kolejkové nejsou upozornění v rámci RASFF automaticky určena k medializaci. "Té vždy předchází posouzení rizika pro spotřebitele. V obou uvedených příkladech žádné závažné zdravotní riziko nehrozilo," řekla.

Notifikace, týkající se oříšků kešu, byla do RASFF zaslána z důvodu předběžné opatrnosti, protože oříšky pocházely z Indie. "Byla odeslána i přesto, že prokazatelně nevyhovující bylo pouze několik kilogramů zboží a senzorické vady a mechanické poškození byly zjištěny pouze u tří procent jader. Proto také Evropská komise zařadila tuto notifikaci pouze do kategorie informací, což znamená, že spotřebitel nebyl skutečně nijak ohrožen," řekla Kolejková.

Notifikace týkající se nealkoholického jablečného nápoje Toma byla podle Kolejkové odeslána RASFF, protože šlo o dodávku zboží na polský trh. Což znamená do jiného členského státu EU, v takových případech je notifikace povinná vždy. V Česku byl tento nápoj určen výhradně k přímé konzumaci v provozovnách veřejného stravování. "Ty kontrolují orgány ochrany veřejného zdraví (hygienická služba), jež případ šetřily," dodala Kolejková. SZPI zjistila přímo u výrobce pouze několik kusů nápoje nevhodných k lidské spotřebě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK