"Já si myslím, že ty celkové změny, ten tlak nahoru nemůže být nižší než 20 procent a to si myslím, že se držím poměrně nízko," řekl dnes Veleba v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Komora proto mj. navrhuje zamezit zvýšení sazby DPH od příštího roku u potravin ze současných pěti na devět procent. Zvýšení cen potravin v důsledku daňových změn v době, kdy jsou ceny obilovin proti loňsku v podstatě dvojnásobné a rostou tak i ceny komodit živočišné produkce, se jí nezdá rozumné.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale tuto snahu odmítá s tím, že vyšší cena sazby DPH u potravin není v souvislosti s růstem cen potravin tou nejzásadnější věcí. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa tvrdí, že podle propočtů MF stoupne cena potravin kvůli zvýšení DPH o pouhá dvě procenta.
O kolik se ceny potravin na pultech skutečně změní, není zatím jasné. Podle ředitele Potravinářské komory ČR Miroslava Koberny je růst cen potravin nevyhnutelný, o jeho výši ale nechce spekulovat.
Ceny potravin v tuzemsku výrazně ovlivňují obchodní řetězce a potravináři i Agrární komora budou tlačit na to, aby je přiměli ke korektnímu chování. Chystají se zavést kontrolní mechanismy, jimiž chtějí dosáhnout toho, aby řetězce odstranily některé nekalé praktiky a nezneužívaly svého postavení na trhu. Zaměří se také na kontrolu kvality i původu prodávaných potravin. "Chceme, aby řetězce se chovaly tak, jak se chovají všichni ostatní podnikatelé v České republice," řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT1 prezident Agrární komory Jan Veleba.