Fúze GDF-Suez oficiální, stát bude mít blokační menšinu

03.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 3. září (ČTK) - Energetické podniky Gaz de France (GDF) a Suez oficiálně oznámily své sloučení. Nová společnost s názvem GDF Suez bude ve svém oboru jednou z největších na světě. Její tržní hodnota bude činit asi 90 miliard eur (přes 2,5 bilionu korun). Francouzský stát si v ní zachová víc než 35 procent, tedy blokační menšinu. Fúze se má prakticky uskutečnit během příštího roku.

Dohodu o sloučení schválily v neděli večer správní rady polostátního GDF a soukromého francouzsko-belgického Suezu. Prezidentem nového podniku bude dosavadní šéf Suezu Gérard Mestrallet, dosavadní šéf GDF Jean-François Cirelli bude viceprezidentem. Dohoda bude ještě předložena ke schválení akcionářům.

S dohodou nesouhlasily odbory, které se obávají, že budou ohrožena pracovní místa a regulované ceny plynu. Francouzská ministryně financí a hospodářství Christine Lagardeová v neděli řekla, že regulované ceny potrvají.

Dohoda o fúzi v zájmu rovnováhy obou partnerů předpokládá, že ze Suezu bude vyčleněna divize, která se věnuje úpravě vody a odpadu. GDF Suez si v ní podrží 35 procent akcií, zbytek půjde na burzu.

Fúzi začátkem loňského roku dojednala předchozí francouzská vláda, která se tak snažila odrazit snahu o nepřátelské převzetí Suezu italskou energetickou společností Enel.

Při uzavření dohody se velmi angažoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Veškerý dnešní francouzský tisk jeho roli zdůrazňuje, ale například podnikatelský list Les Echos upozorňuje, že prezident tak podstoupil riziko ve vztahu k odborům a možná přispěl k tomu, že se zkrátí jeho "období hájení".

Le Figaro zase píše, že stát bude vzhledem ke svému silnému zastoupení vystaven pokušení zasahovat do běžného chodu podniku, čehož "je absolutně třeba se zdržet". List tady připomíná špatné zkušenosti tohoto druhu ve skupině EADS, jejíž součástí je Airbus.

L'Est Républicain připomíná, že v roce 2004 Sarkozy jako ministr financí a hospodářství sliboval, že státní podíl v GDF, který byl tehdy osmdesátiprocentní, neklesne pod 70 procent, tedy že podnik nebude privatizován.

Nedodržení tohoto slibu už vytkly Sarkozymu odbory a levicová opozice - v neděli konkrétně první tajemník Socialistické strany François Hollande. Odborová ústředna CGT označila fúzi za kapitulaci před akcionáři Suezu. Odbory plánují na tento týden schůzi, na které má být rozhodnuto o protestních akcích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK