ÚOHS zamítl odvolání Karlovarské korunní k fúzi Poděbradky s KMV

03.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 3. září (ČTK) - Karlovarská korunní a její distributor firma Alphaduct neuspěly u antimonopolního úřadu s odvoláním proti fúzi Karlovarských minerálních vod (KMV) a Poděbradky. Spojení předních českých výrobců nealkoholických nápojů povolil loni po předchozím zamítnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firmám určil podmínky, které měly zajistit rovnováhu na trhu. Podle konkurence je však fúze i tak nebezpečná. Předseda ÚOHS Martin Pecina ale rozklad zamítl, firmy podle zákona neměly právo ho podat.

Karlovarská korunní a Alphaduct totiž nebyly účastníky řízení, právo rozkladu připadalo v tomto případě jen KMV a Poděbradce. Jejich konkurence mohla proti spojení jen podat námitky. Korunní ale tvrdí, že úřad na její námitky nezareagoval. Firma si v nich stěžovala hlavně na to, že ÚOHS špatně zhodnotil situaci na trhu.

KMV mají v Česku po převzetí Poděbradky asi 80procentní podíl. Do skupiny patří kromě značek Matonni, Magnesia a Aquila i Dobrá voda. Stejný podnik vlastní také třetinu v Hanácké kyselce. KMV jsou tak podle Korunní dominantem, a tím je vyloučena jakákoliv hospodářská soutěž v oboru. Pecina ale při přezkoumávání fúze nezjistil, že by bylo potřeba loňské rozhodnutí přehodnotit.

Antimonopolní úřad se spojením KMV s Poděbradkou zabýval už před lety. Tehdy se ke dvěma výrobcům měla připojit ještě Hanácká kyselka a ÚOHS to nepovolil. Obával se právě vzniku velkého gigantu s podílem až 80 procent. Loni už ale byla situace na trhu ve srovnání s roky 2001 a 2002 jiná, zvýšil se dovoz přírodních vod ze ciziny a zákazníky si našly i privátní značky obchodních řetězců, míní ÚOHS.

Možným problémům měly navíc zamezit podmínky úřadu, kterými bylo spojení podmíněno. KVM a Poděbradka musejí zůstat ještě pět let po spojení samostatnými značkami, odděleně mají dojednávat i podmínky s obchodními řetězci. Antimonopolní úřad firmám nařídil i to, aby následujících pět let nesnížily ve svém portfoliu podíl levnějších nápojů.

Podle konkurence je to málo. Úřad měl především posuzovat jen trh minerálních vod a ne celou skupinu nealkoholických nápojů, míní Korunní. "Alphaduct a Karlovarská korunní považují závěr o zaměnitelnosti přírodní minerální vody Matonni a limonády Coca-Cola za absurdní," stojí v podaném rozkladu.

Karlovarské minerální vody vlastnily Poděbradku už v roce 2002. Původní zamítnutí fúze totiž nerespektovaly a s Poděbradkou se i přes zákaz spojily. ÚOHS jim za to dal desetimilionovou pokutu a firma nakonec na podzim 2004 svých 51 procent akcií v Poděbradce prodala. Loni nejprve získala povolení na koupi 51procentního podílu a ještě ve stejném roce stihla koupit i zbytek společnosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK