Karlovarská korunní a Alphaduct totiž nebyly účastníky řízení, právo rozkladu připadalo v tomto případě jen KMV a Poděbradce. Jejich konkurence mohla proti spojení jen podat námitky. Korunní ale tvrdí, že úřad na její námitky nezareagoval. Firma si v nich stěžovala hlavně na to, že ÚOHS špatně zhodnotil situaci na trhu.
KMV mají v Česku po převzetí Poděbradky asi 80procentní podíl. Do skupiny patří kromě značek Matonni, Magnesia a Aquila i Dobrá voda. Stejný podnik vlastní také třetinu v Hanácké kyselce. KMV jsou tak podle Korunní dominantem, a tím je vyloučena jakákoliv hospodářská soutěž v oboru. Pecina ale při přezkoumávání fúze nezjistil, že by bylo potřeba loňské rozhodnutí přehodnotit.
Antimonopolní úřad se spojením KMV s Poděbradkou zabýval už před lety. Tehdy se ke dvěma výrobcům měla připojit ještě Hanácká kyselka a ÚOHS to nepovolil. Obával se právě vzniku velkého gigantu s podílem až 80 procent. Loni už ale byla situace na trhu ve srovnání s roky 2001 a 2002 jiná, zvýšil se dovoz přírodních vod ze ciziny a zákazníky si našly i privátní značky obchodních řetězců, míní ÚOHS.
Možným problémům měly navíc zamezit podmínky úřadu, kterými bylo spojení podmíněno. KVM a Poděbradka musejí zůstat ještě pět let po spojení samostatnými značkami, odděleně mají dojednávat i podmínky s obchodními řetězci. Antimonopolní úřad firmám nařídil i to, aby následujících pět let nesnížily ve svém portfoliu podíl levnějších nápojů.
Podle konkurence je to málo. Úřad měl především posuzovat jen trh minerálních vod a ne celou skupinu nealkoholických nápojů, míní Korunní. "Alphaduct a Karlovarská korunní považují závěr o zaměnitelnosti přírodní minerální vody Matonni a limonády Coca-Cola za absurdní," stojí v podaném rozkladu.
Karlovarské minerální vody vlastnily Poděbradku už v roce 2002. Původní zamítnutí fúze totiž nerespektovaly a s Poděbradkou se i přes zákaz spojily. ÚOHS jim za to dal desetimilionovou pokutu a firma nakonec na podzim 2004 svých 51 procent akcií v Poděbradce prodala. Loni nejprve získala povolení na koupi 51procentního podílu a ještě ve stejném roce stihla koupit i zbytek společnosti.