...společnosti na světě poté, co jejich představenstva schválila přepracované podmínky politicky citlivé fúze.
"Fúze rovných", poprvé načrtnutá již před 18 měsíci a zdržená kvůli sporům okolo ohodnocení a kontroly, bude provedena výměnou 21 akcií Gaz de France za 22 akcií Suezu a počítá s odštěpením vodárenské a odpadové divize Suezu.
Po vyloučení této činnosti bude mít sloučený podnik GDF Suez hodnotu zhruba 78 miliard eur, a stane se tak třetí největší energetickou společností na světě po francouzské Éléctricité de France a německé firmě E.ON .
Společnosti oznámily dohodu ve společném prohlášení po intenzivních víkendových jednáních, jež měla prolomit finanční slepou uličku, která bránila cestě k dohodě. Vytvoření podniku GDF Suez má být dokončeno co nejdříve v příštím roce.
Představenstva společností se sešla v neděli večer, aby schválila nové podmínky fúze, pracně dojednané v kancelářích vlády. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy totiž vyvinul na Suez tlak, aby se vzdal většinového podílu ve svých tradičních aktivech vodáren a odpadu a zaměřil se na elektřinu a plyn.
Podle nových podmínek se Suez zbaví 65 procent těchto svých environmentálních divizí - které analytici hodnotí na 18 až 20 miliard eur - skrze uvedení na akciový trh, jež proběhne v okamžiku fúze.
Odštěpení těchto divizí bylo nutné pro zeštíhlení Suezu a pro zachování politicky přijatelné rovné fúze s menším GDF, uvedly zdroje blízké jednání.
Fúze nutně předpokládá privatizaci Gaz de France, což je trnem v oku odborům a opozičním socialistům. Stát by si měl ve sloučeném GDF Suez udržet "přes 35 procent" oproti současnému státnímu podílu v GDF okolo 80 procent.
Gaz de France a Suez pořádají ve 14:30 tiskovou konferenci. Dosavadní šéf Suezu Gérard Mestrallet se stane předsedou představenstva a generálním ředitelem GDF Suez, zatímco šéf GDF Jean-Francois Cirelli se stane místopředsedou představenstva nové skupiny.
Akcie GDF ve 12:45 klesaly o 3,5 procenta, Suez ztrácel 3,8 procenta. Podle makléřů investoři vybírali zisky poté, co akcie obou podniků za minulý týden vystoupaly o více než 8 procent.
SARKOZYHO TLAK
Fúze je přepracovanou verzí plánu, jejž už na začátku roku 2006 oznámil bývalý francouzský premiér Dominique de Villepin a který měl zabránit zahraničnímu převzetí Suezu a zároveň posílit elektrárenská aktiva podniku Gaz de France.
Sarkozy, zastánce angažované průmyslové politiky zvolený v květnu na základě programu ekonomických reforem, v sobotu svolal četná jednání, aby urovnal cestu k dohodě. Neudělal však dojem na odbory, které mu vyčítají, že nedodržel své dřívější sliby a neudržel Gaz de France v rukou státu.
Rozhodnutí Sarkozyho, jenž ještě jako ministr financí v roce 2005 sliboval, že podíl státu v GDF neklesne pod 70 procent, obhajuje premiér Francois Fillon.
"Francie touto dohodou získává druhého energetického giganta, který bude třetí nebo čtvrtý největší v celosvětovém měřítku... To je značná výhoda, která nám umožní strukturovat evropský energetický trh a být na tomto trhu předním hráčem," řekl Fillon v pondělí rozhlasové stanici Europe 1.
[PAŘÍŽ/Reuters/Finance.cz]