ČSÚ: V ČR roste význam nejmenších firem do deseti zaměstnanců

03.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. září (ČTK) - Přínos drobných podniků s méně než deseti zaměstnanci v Česku stále roste a je významnější než v jiných zemích. Na druhou stranu platí opak pro takzvané malé podniky do 50 zaměstnanců, jejichž počet klesá. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu.

Důvodem, proč se trend posilování postavení v ekonomice vyhýbá malým firmám od deseti do 50 zaměstnanců, by podle Oldřicha Körnera ze Svazu průmyslu a dopravy mohl být nedostatek vlastního kapitálu a relativně složitější podmínky pro expanzi. Banky zejména v minulosti vstřícněji úvěrovaly větší firmy a tím jim poskytovaly významnou konkurenční výhodu oproti malým, dodal.

Analytik ČSÚ Václav Kupka míní, že zřejmě existují překážky k ideálnímu životnímu cyklu malých a středních podniků. Problémem tak podle něj může být přechod do fáze expanze po počáteční fázi startu, čili přechod z kategorie drobných podniků mezi malé podniky, které obtížně odolávají konkurenci středně velkých firem.

"Obáváme se, že připravované změny v dani z příjmu, týkající se odečtu úroků z úvěrů od základu daně, které jsou součástí reformního balíku, mohou situaci malých firem opět zhoršit," uvedl Körner. Dalším důvodem může podle něj být i větší vliv administrativních překážek podnikání na tuto skupinu, konkrétně jejich nepříznivý dopad na ekonomickou situaci malých podniků. "V tomto směru naopak očekáváme určitá zlepšení, i když převážně ve prospěch drobných živnostníků," podotkl.

V žádné jiné zemi Evropské unie neměli loni živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v ČR. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět zaměstnanců, se na celkovém počtu podniků podílely více než 95 procenty a byly vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců, vyplývá ze statistiky Eurostatu.

Pro tento stav jsou podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla dva prosté důvody. První, že v ČR přetrvávají tradiční řemesla a živnosti typu opravy škodovek, kol nebo obuvi, což je patrné hlavně v regionech. Druhým důvodem je rozmach takzvaného švarcsystému (zaměstnávání na živnostenský list), kvůli němuž se zaměstnavatelé vyhýbají placení sociálního pojištění, poznamenal.

Malé a střední firmy s méně než 250 zaměstnanci jsou pilířem celé ekonomiky Evropské unie. Zaměstnávají více než dvě třetiny Evropanů; devět z deseti podniků zaměstnává méně než deset lidí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK