Panamským průplavem dnes může denně projet maximálně 43 lodí, avšak po jeho rozšíření by se kapacita cesty měla zvýšit na dvojnásobek. Umožní to hlavně další zdymadla, s nimiž se v rámci rozšíření počítá.
"Jsme svědky mimořádného aktu," řekl Torrijos na slavnostním zahájení, které se vedle Cartera zúčastnil i kolumbijský prezident Álvaro Uribe a další představitelé latinskoamerických zemí. Modernizace průplavu by měla přijít na 5,25 miliardy dolarů (zhruba 106 miliard Kč).
Díky rozšíření průplavu například klesne cena spotřebního zboží, které se dopravuje na východní pobřeží USA. Kanálem totiž budou schopny proplouvat i větší lodě, které jsou schopny pojmout více zboží, a jejichž provoz je tedy levnější.
Asi dvě třetiny zboží, které se kanálem dopravuje, směřuje do Spojených států nebo naopak z USA do světa. Panamský průplav hojně využívají rejdaři z Číny, kteří zaplavují zbožím americký trh. Po Spojených státech je Čína druhým největším uživatelem této vodní cesty.
Podstatnou část financí na rozšíření kanálu zajistil Úřad pro Panamský průplav (ACP), jehož zřizovatelem je stát. ACP si chce v období let 2009 a 2011 půjčit až 2,3 miliardy dolarů, které prý splatí díky většímu provozu a zvýšení poplatků za průjezd kanálem. Poplatky by se měly zvyšovat zhruba o 3,5 procenta ročně.
Kromě výhod pro mezinárodní obchod by měla přínos pocítit i sama Panama, která bojuje s chudobou. Zhruba 40 procent obyvatelů Panamy žije pod hranicí bídy, takže vláda spoléhá na průplav i jako na zdroj příjmů pro své občany. Země má ale sama o sobě i dost vysoké dluhy.
"Jsem pyšný na velké plány, s nimiž se v rámci rozšíření kanálu počítá," řekl Carter, který v roce 1977 podepisoval dohodu o předání průplavu Panamě. Výstavbu kanálu zajistily Spojené státy a takřka celé 20. století v oblasti působili američtí vojáci. Panama se správy nad průplavem ujala v roce 2000.