Prvními svědky, kteří mají před poslanci vypovídat, je bývalý ředitel odboru pozemních komunikací MD Jiří Nouza, který měl projekt elektronického mýtného na starosti, a náměstkyně ministra odpovědná za legislativu Daniela Kovalčíková. Se Šimonovským chtějí poslanci mluvit na dalším jednání, koncem září.
Komise, která vznikla na návrh KSČM v únoru, se zatím sešla dvakrát. Původně přitom měla výsledek své práce oznámit již v červnu. Termín pro vyšetřování ale sněmovna, podobně jako u jiných komisí, prodloužila. "Máme k dispozici více než 6000 stran dokumentů ke studiu a to je opravdu hrozně náročné," vysvětlila Jakubková, proč komise zve první svědky až nyní. Připomněla také, že řadu materiálů sněmovna z ministerstev získala teprve po dlouhé době. Komise má nyní čas na práci do konce roku. Hovořit přitom chce s asi 25 svědky.
Jakubková přiznala, že poslanci jsou s vyšetřováním teprve na začátku, a nechtěla proto zatím předjímat žádné závěry. "Věci, které bych potřebovala vysvětlit, snad budou vysvětleny během těch výslechů, protože tam mám samozřejmě otázky, na které chci slyšet odpověď," řekla. O tom, zda může komise do spekulací kolem tendru vnést světlo, má ale poslankyně pochybnosti. "Obecně výsledky parlamentních komisí, které vznikaly, jsou tristní a já nejsem jejich přítelem. Myslím, že tyto věci se mají řešit jinak. Když už tam ale jsem, tak se snažím tu věc dělat poctivě," řekla.
Nejvyšší správní soud ve čtvrtek potvrdil dřívější rozhodnutí brněnského krajského soudu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle nich sice v tendru byly chyby, nemohly ale ovlivnit pořadí nabídek. Výsledek tendru proto platí. Antimonopolní úřad ale nedávno potvrdil, že ministerstvo dopravy pochybilo při uzavření prvního dodatku ke smlouvě na mýtné se společností Kapsch.