"Doufám, že tento odhad by mohl být reálný," řekl. Některé daňové položky se podle něj vyvíjejí velmi pozitivně, například daň z přidané hodnoty, daň z příjmu právnických osob a díky rostoucí zaměstnanosti i mzdám také odvody na pojistném.
Připomněl však, že právě letos musí stát z rozpočtu hradit hlavně různé sociální výdaje, které sněmovna schválila loni před volbami. Ty představují jednorázové navýšení o téměř 70 miliard korun. Na straně výdajů tedy podle něj existuje riziko, ale z hlediska příjmů se domnívá, že schodek bude nižší.
Janota se také nedomnívá, že by potraviny mohly podražit až o čtvrtinu, jak v neděli varoval prezident Agrární komory Jan Veleba. Jednou z příčin zdražení je podle komory růst globální poptávky po obilí i zvýšení spodní sazby DPH z pěti na devět procent, se kterým počítá schválená reforma financí.
"V žádném případě bych netvrdil, že ceny potraviny se zvýší o 20 procent," řekl. "To považuju za příliš silné," dodal. Odhaduje nárůst spíše v řádu jednotek, tedy do deseti procent. Ministerstvo financí odhaduje v rozpočtu pro příští rok růst cen na 3,4 procenta. Pokud by však i nadále pokračoval současný nárůst cen obilovin, pak by podle něj riziko zvýšení inflace nad tuto úroveň hrozilo.