Z trhu tentokrát půjde asi 675.000 doplňků k panenkám Barbie. Opatření, k němuž Mattel sáhl, je pro Čínu zvlášť nepříjemné, protože za nedlouho začne předvánoční sezona. Čína je největším výrobcem hraček na světě a pokud bude mít problémy s kvalitou, podle odborníků to může finančně pocítit.
Mattel se na podmínkách opatření dohodl s americkou Komisí pro bezpečnost spotřebního zboží, která monitoruje trh a v případě problémů upozorňuje jak spotřebitele, tak výrobce.
Nebezpečný nátěr má například více než 90.000 lokomotiv GeoTrax nebo sada Big Big World. V obou případech jde o hračky z řady Fisher-Price a všechny se prodávaly v USA buď od začátku letošního orku, nebo od poloviny loňského roku do současnosti. Panenek Barbie, které Mattel stahoval minule, se žádný problém tentokrát netýká.
Mattel k poslednímu podobnému opatření sáhnul 14. srpna, kdy se rozhodl z trhu stáhnout asi 19 milionů hraček po celém světě, včetně České republiky. Vedle příliš vysokého obsahu olova měly některé z nich magnetky, které mohou děti lehce spolknout. Zhruba 1,5 milionu hraček Fisher-Price určených dětem předškolního věku od 1. srpna stahuje Fisher-Price. Pokud malé dítě spolkne olovo, může mít později poškozený mozek.
Mattel z trhu stahuje veškeré hračky, které mají v povrchových částech více než 0,06 procenta z celkového množství použitého olova. Generální ředitel Mattela Robert Eckert už v srpnu varoval, že podnik sáhne k dalšímu podobnému kroku a začne stahovat další hračky.
Mattel sídlí v kalifornském městě El Segundo a v současné době provádí rozsáhlou inspekci závodů, které má v Číně. Součástí je kontrolní testování výrobků i výrobních postupů.