Fico zdůraznil, že se jeho koalici daří přetvářet Slovensko na sociální stát podle vzoru západoevropských zemí. Obavy ze zpomalení růstu ekonomiky ani ze zhoršení podmínek národnostních menšin za účasti Slovenské národní strany ve vládě se nepotvrdily, řekl.
"Cílem Slovenska nemůže být kapitalismus made in USA, cílem Slovenska musí být sociální stát, který je v Evropě," řekl Fico. Zopakoval přitom svůj častý odkaz na pasáž z ústavy o sociálně orientovaném tržním hospodářství. "Jsme schopni s touto sociální politikou plnit i kritéria Maastrichtu," uvedl Fico.
Fico, který nastoupil do čela vlády po volebním vítězství své levicové strany Směr-SD před více než rokem, se v minulosti k přijetí eura vyjadřoval zdrženlivě. Nová koalice Směru, Slovenské národní strany a Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko si sice dala za hlavní cíl zmírnit dopady reforem předchozí vlády Mikuláše Dzurindy, nakonec přijala za svůj i závazek vstoupit do eurozóny v roce 2009. "Chci jen vyslovit přesvědčení, že nikdo nevymyslí žádné politické kritérium, pokud jde o zavedení eura," řekl.
"Uvědomujeme si, že přísná fiskální disciplína je pro tento stát mimořádně důležitá," řekl Fico. Zároveň ale potvrdil, že kabinet chce snížit 19procentní sazbu daně z přidané hodnoty u knih a internetu, zvýšit minimální mzdu, nejnižší důchody i příspěvek na narození prvního dítěte. "Není třeba se obávat, že by po zavedení eura vláda šla jiným směrem," dodal.
Slovensko zatím plní část takzvaných maastrichtských kritérií, například výši zahraničního dluhu, úrokových sazeb či veřejného schodku. Podle dosavadního vývoje by mohlo do hodnotícího období na jaře 2008 udržet na uzdě i inflaci a kurzové rozpětí slovenské koruny vůči euru.
Experti Evropské centrální banky však podle nedávných informací v interní studii zapochybovali, zda si Slovensko tento úsporný trend udrží i po zavedení eura. Ficova vláda potom v srpnu uznala, že nemá v Evropě pro zavedení eura jistou podporu a rozhodla se lobbovat výrazněji.
"Dvojí metr je pro Evropu typický. Malé státy to měly vždy těžké," poznamenal premiér. "My jsme si toho plně vědomi. Svět je o mocenských vlivech," dodal. "Chceme splnit kritéria Maastrichtu, to je náš závazek. A očekáváme fair hru," shrnul.
Premiér připustil, že lidé mohou mít z nové měny obavy. Příjmy Slováků jsou v porovnání s průměrem eurozóny mnohem nižší. Vláda chce proto euru zajistit co možná nejširší podporu. Kabinet bude podle premiéra dost silný na to, aby případné negativní dopady přijetí eura vyrovnal.
Fico odmítl kritiku, že důraz na sociální výdaje či práva zaměstnanců sníží přitažlivost Slovenska v očích zahraničních firem. Uvedl, že o Slovensko projevila zájem po výstavbě závodů Volkswagen, PSA Peugeot-Citroën a KIA Motors další automobilka. V této souvislosti se v spekuluje o plánech koncernu Ford.
"Jsme ale opatrní," řekl Fico s tím, že vláda by ráda pro Slovensko získala i investory z jiných oborů. Chce jim nabízet především lokality s vysokou nezaměstnaností na východě země.