Aktuálně.cz: Dluh veřejných financí vzroste příští rok o 95 mld.

05.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. září (ČTK) - Dluh veřejných financí vzroste v příštím roce o 95 miliard korun. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz s odkazem na údaje v návrhu státního rozpočtu na rok 2008. Podle serveru chce stát příští rok výrazně zvýšit podporu investic do dopravních staveb; naopak ministerstvo školství má dostat o čtyři miliardy korun méně než letos a reálný propad hrozí i Akademii věd.

Ministerstvo financí v pondělí zveřejnilo pouze plánovaný deficit státního rozpočtu ve výši 71 miliardy. V materiálu pro vládu však připouští, že se rozpočet propadne o dalších 20 miliard, protože ve výdajích se rozpustí finanční rezervy jednotlivých ministrů, uvedl server.

O další miliardu korun veřejný dluh zvýší horší bilance mimorozpočtových fondů, zvláště Státního fondu rozvoje bydlení. Rozpočty krajů a obcí se propadnou o tři miliardy korun. Tím deficit veřejných financí dosáhne ohlášených 2,95 procenta hrubého domácího produktu, tedy pod tříprocentní hranicí požadovanou pro přijetí eura, uvedl server.

Stát má podle navrhovaného rozpočtu nejvíce podporovat dopravní stavby, uvedl server. Podle něj ministr financí Miroslav Kalousek zařadil do výdajů úvěr 10,6 miliardy korun, s jehož pomocí bude stát spolufinancovat evropské investice. Z rozpočtu ministerstva dopravy půjde na dálnice a železnice 45 miliard korun.

"Mimořádný nárůst kapitálových výdajů v rozpočtu je způsoben především razantním zvýšením dotace do Státního fondu dopravní infrastruktury," stojí podle serveru v rozpočtovém návrhu. Letos činí rozpočtové výdaje 1041 miliard, investice činí 89 miliard; napřesrok stát utratí 1107 miliard, z toho chce investovat 126 miliard korun.

Ministerstvo vnitra dostane podle serveru na platy policistů o čtvrtinu víc než letos, ministerstvo spravedlnosti o sedminu. Na poslední chvíli dostalo peníze i ministerstvo kultury, jehož rozpočet se tak proti loňsku nesníží, jak se plánovalo ještě v červnu, kdy ministr kultury Václav Jehlička hrozil demisí. Víc peněz dostanou i ministerstva pro místní rozvoj a zahraničí, které musí připravit české předsednictví EU. O skoro 1,5 miliardy korun se zvýší státní dotace pro kontroverzní podporu stavebního spoření.

Naopak méně peněz má podle serveru ve srovnání s letošním rokem dostat ministerstvo školství. Rozpočet jej ale nenutí snižovat počty učitelů; navíc získalo o miliardu korun vyšší dotace pro základní a střední školy ve srovnání s loňským rokem. Skoro o desetinu se ale propadnou rozpočty vysokých škol. Zároveň se z letošních 25 miliard sníží téměř o dvě miliardy dotace na vědu. Ministerstvo k tomu uvádí, že z letošní dotace mělo přes 3,5 miliardy připadnout na předfinancování evropských výzkumných projektů, kterých se účastní čeští vědci. Ti však toho nevyužili, proto byla suma uložena do rozpočtové rezervy. Peníze na investice do vybavení škol a výzkumných ústavů by bylo možné získat z evropských fondů.

Pouze účetní výpadek budou mít podle serveru ministerstva zemědělství a životního prostředí, která prostředky převedla do mimorozpočtových fondů. Ministerstvo průmyslu musí tlumit podporu podnikání a dotace na odstranění důlních škod, výpadek má ale nahradit čerpání z evropského operačního programu Podnikání a inovace.

Návrh rozpočtu se nezmiňuje o výdajích na zdravotnictví, ty se ale mají mírně zvýšit. Rozhodující částka půjde přes pojišťovny, které mohou spoléhat na to, že se jim při očekávaném sedmiprocentním růstu platů skoro stejně zvýší příjmy. Ve výdajích má nejvíce spořit ministerstvo práce a sociálních věcí, které vyplatí o deset miliard méně na dávkách sociální podpory a na nemocenské.

MF v příštím roce počítá s pětiprocentním ekonomickým růstem, příjmy rozpočtu se však zvýší o 9,2 procenta a dosáhnou 1036 miliard. Výdaje dosáhnou 1107 miliard, což je o 6,4 procenta výše proti letošku. Ministerský materiál označuje za hlavní riziko evropské dotace. Příjmy rozpočtu počítají s tím, že se v příštím roce podaří vyčerpat 76,1 miliardy korun, což je více než dvojnásobek částky, kterou Česko dosud od EU dostalo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK