OECD snižuje prognózu růstu USA, nevylučuje recesi

05.09.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

OECD ve středu snížila prognózu ekonomického růstu Spojených států a doporučila bezprostřední uvolnění tamní měnové politiky, aby se tak...

...omezil dopad krize na americkém hypotečním a bytovém trhu, který nedávno vyvolal celosvětovou bouři na finančních trzích.

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) v aktuální prognóze pro přední průmyslově vyspělé země také uvedla, že v eurozóně a Japonsku by se úrokové sazby prozatím neměly zvedat.

OECD uvedla, že v současné době není možné vyhodnotit potenciální škody plynoucí z bouří na širším finančním trhu, které by se mohly ještě přidat k přímému dopadu prudkého poklesu na americkém trhu s bydlením a krize platební neschopnosti v tamním sektoru méně kvalitních hypoték.

"Začala více hrozit rizika na dolní straně," uvedl ve zprávě hlavní ekonom OECD Jean-Philippe Cotis.

OECD prozatím nepředpovídá Spojeným státům recesi, ale ani tuto možnost nevylučuje, řekl Cotis v rozhovoru pro Reuters.

Cotis doporučil, aby americká centrální banka (Fed) tento měsíc snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, a podpořila tak růst. Současně by však neměla dopustit, aby riskující a chybující investoři nabyli dojmu, že je úřady budou pokaždé tahat z bryndy tím, že zlevní ceny úvěrů.

Cotis zároveň představil prognózy růstu HDP pro několik zemí. Ekonomika Spojených států by letos měla přidat 1,9 procenta oproti předchozí předpovědi ve výši 2,1 procenta, přičemž růst ve třetím a čtvrtém kvartále bude mnohem slabší než překvapivě silný výsledek vykázaný za období od dubna do června.

"Nedávný vývoj odhalil vážné nedokonalosti ve fungování trhů s bydlením ve Spojených státech a v širším měřítku také na úvěrových trzích na celém světě," řekl Cotis.

Obecně se má za to, že americký trh s bydlením začal klesat již před dvěma lety, ale potíže způsobené růstem úrokových sazeb na už tak drahé půjčky pro nemajetné - či méně bonitní - klienty se vynořily až později. V poslední době pak vedly až k celosvětové úvěrové tísni a obavám ze zpomalení širší ekonomiky.

"Naší diagnózou je zpomalení," řekl Cotis a připustil, že rozsah je větší, než OECD očekávala. "Nemůžeme vyloučit ani recesi," dodal Cotis.

OECD předpovídá ve třetím čtvrtletí mezikvartální růst HDP Spojených států o 0,5 procenta, což odpovídá zhruba 2 procentům za rok. V posledním letošním čtvrtletí by pak měla ekonomika mezikvartálně přidat 0,4 procenta, což se rovná meziroční expanzi o 1,6 procenta.

Tyto prognózy jsou spíše optimistické, s velkou chybovou odchylkou a dosud nekvantifikovatelným dopadem nedávné bouře na trzích, jež by potenciálně mohla srazit růst v kterémkoli z obou kvartálů na nulu nebo dokonce vést ke kontrakci, řekl Cotis.

JINDE ZATÍM NENÍ TAK ZLE

V Evropě zůstává růst relativně dynamický a důvody pro další zvyšování úrokových sazeb Evropské centrální banky (ECB) platí, ne však do doby, než se vyjasní, jak a zda se zklidní křehké a vystrašené finanční trhy, řekl Cotis.

"Prozatím 'nedělat nic'," řekl Cotis na adresu ECB před jejím čtvrtečním měnovým zasedáním. ECB stabilně zvyšuje úrokové sazby již od prosince 2005, kdy se ekonomika regionu začala zvedat ze stagnace.

Předpověď letošního růstu eurozóny OECD snížila jen minimálně, a sice na 2,6 procenta z dřívějších 2,7 procenta. V případě Japonska ponechala prognózu meziroční expanze na 2,4 procenta.

Cotis řekl, že je nadále přesvědčen, že Evropa a Japonsko by se spolu s dalšími oblastmi mohly vyhnout osudu Spojených států, i kdyby největší světová ekonomika koketovala s recesí.

"Nějaký dopad to mít bude, ale ten nestrhne Evropu, aby následovala Spojené státy," uvedl Cotis.

[DUBLIN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK