Eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová ale tento názor nesdílí a současný vývoj si naopak pochvaluje. V článku, který uveřejnila na svém blogu, tvrdí, že současný vývoj se z větší části nedá nijak kontrolovat či regulovat, ale zároveň je vidět, že trh funguje. "Myslím, že by bylo spravedlivé říci, že to odráží reformy, s nimiž jsme začali v roce 2003," uvedla.
Někteří europoslanci však tvrdí, že mléka je v současnosti nedostatek, což způsobuje růst cen, který v konečném důsledku ponese spotřebitel. "Tento nedostatek již má a ještě bude mít zásadní dopad na ceny mléka, jejichž růst bude podobný jako u jiných základních potravin. Především obilovin či masa," uvedla socialistická europoslankyně Rosa Miguélez Ramosová.
Eurokomisařka ovšem říká, že jde jen o přirozený vývoj na trhu, což je přesně to, co Evropská komise od evropského zemědělství očekává v roce 2007. Mimo jiné za tím prý stojí i zrušení dotací na vývoz mlékárenských produktů, které přestaly být vypláceny v červnu letošního roku. "Samozřejmě tímhle celý příběh nekončí. Dala jsem jasně najevo, že bychom měli v roce 2015 zrušit veškeré kvóty na produkci mléka," doplnila.
Růst cen navíc evidentně jen tak neskončí. Podle výhledu pro roky 2007 až 2016, který v červenci zveřejnila OECD bude pokračovat vysoká poptávka po mléku a mlékárenských výrobcích z rozvojových zemí, kde budou produkci nadále ovlivňovat horší klimatické podmínky.
Vyšší ceny potravin by měli zaznamenat i čeští zákazníci. Agrární komora ČR odhaduje růst cen potravin v dohledné době až o čtvrtinu, především v důsledku globální poptávky po obilí. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ani stínový ministr Michal Hašek ale tak velké zvýšení cen potravin neočekávají. "V tom budou hrát obchodní řetězce, které budou tlačit ceny dolů," řekl před nedávnem Gandalovič.