"V některých případech snížíme odhad růstu, spíše ale v příštím roce než letos. Revize směrem dolů bude zřejmě nejvýraznější u Spojených států, ale dopady uvidíme i v zemích eurozóny," řekl mluvčí MMF Masúd Ahmed. Podle něj se ale zatím nedá říci, jaké dopady budou mít výkyvy na trhu na celosvětový hospodářský růst.
Měnový fond dvakrát ročně vydává výhled světové ekonomiky a ten nejbližší zveřejní v říjnu. Komentář fondu přichází pouhý den poté, co snížila odhad růstu největším ekonomikám také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta rovněž uvedla, že revize směrem dolů se nejvíce týká USA, respektive zemí G7.
Svou měnovou politiku dnes posuzovaly centrální banky v eurozóně a Velké Británii. Obě se rozhodly ponechat základní úrokovou sazbu beze změn a obě shodně uvedly, že potřebují více informací, aby mohly posoudit, jaké dopady na hospodářství budou mít nynější výkyvy na trzích.
Současné turbulence jsou výsledkem problémů na hypotečním trhu v USA, které se přenesly na úvěrové trhy ve více zemích světa. MMF uvedl, že krize přišla po mimořádně dlouhém období příznivých podmínek a prosperity, což se odrazilo v solidním růstu globální ekonomiky. Ta si vytvořila polštář a teď může šoky tlumit.
Minimální dopady krize měnový fond předpovídá kategorii zemí, které patří do skupiny emerging markets, což je mimo jiné i Česká republika. Mluvčí MMF nicméně varoval, že i v této skupině lze čekat těžkosti, a to u zemí, které jsou závislé na externím financování.
Ahmed kromě zmínky o úpravě výhledu růstu globální ekonomiky také řekl, že fond si pozve k pohovory oba kandidáty na šéfa instituce. To znamená bývalého francouzského ministra Dominiqua Strausse-Kahna a někdejšího šéfa České národní banky Josefa Tošovského. Výběr nového ředitele MMF by měl být dokončen ještě do konce září.