Součástí Duškova obvinění mají být investice do hotelových zařízení sdružení, které se uskutečnily v roce 2006. Podle Duška šlo o schválenou transakci, která byla i součástí účetní závěrky, kterou vedení OSŽ odsouhlasilo.
Podle předsedy OSŽ stojí za jeho odstavením snaha některých vedoucích představitelů sdružení o zamaskování vlastních pochybení. Předseda podle svých slov již několik měsíců upozorňuje na porušování zákonů i vnitřních stanov sdružení. Podle něj například místopředsedové OSŽ Petr Bazger a Jaroslav Pejša sedí v orgánech akciových společností v rozporu s obchodním zákoníkem.
"Je to interní záležitost sdružení. Než se to došetří, nebudeme nic komentovat," řekl ČTK člen vedení OSŽ Jiří Kratochvíl. O dalším osudu Duška by měly rozhodovat odborářské orgány 3. října.
Dušek v současné době nemá oprávnění podnikat jménem sdružení žádné právní kroky, uvedl Jílek. Podle něj jde o interní záležitost, která nemá na činnost sdružení navenek žádný vliv.
O změně odboráři informovali všechny sociální partnery. Český rozhlas dnes uvedl, že informaci mají k dispozici i České dráhy. To potvrdil mluvčí ČD Ondřej Kubala s tím, že jde o vnitřní věc odborů, která nemá žádný vliv na chod společnosti ani cestující.
Dušek je v čele nejsilnější odborové centrály na železnici 12 let. Pod jeho vedením si odboráři v roce 1997 pětidenní stávkou vymohli zastavení privatizace drah a odchod generálního ředitele.