Země EU jsou odhodlány se dohodnout o nové smlouvě

07.09.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

VIANA DE CASTELO, Portugalsko, Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie (EU) vyjadřovali v pátek odhodlání dosáhnout příští měsíc...

...dohody o důležité reformní smlouvě navzdory možným volbám v Polsku a volání po referendu ve Velké Británii.

Představitelé členských zemí se v červnu dohodli na obrysech nové smlouvy, jež má reformovat těžkopádné instituce rozšířeného, nyní 27členného bloku. Dokument má nahradit ambicióznější ústavu, již v roce 2005 v referendech odmítli francouzští a nizozemští voliči.

Právní experti v ústraní přetvářeli tento mandát ve smlouvu, a to za politické krize v Polsku, jež mělo proti dohodě námitky, a během kampaně britských euroskeptiků, kteří chtějí přinutit premiéra Gordona Browna, aby text předložil ke schválení voličům.

Polská ministryně zahraničí Anna Fotygová řekla, že současná vláda by mohla dosáhnout dohody o konečném znění smlouvy podle původního plánu na summitu v Lisabonu 18. až 19.října, navzdory pravděpodobnému konání předčasných voleb. Ty by mohly připadnout na 21.říjen.

"Není důvod předkládat takovou teorii," řekla ministryně.

Prioritou podle Fotygové je, aby byla červnová dohoda o mechanismu odkladu rozhodnutí EU začleněna do vlastní smlouvy, nikoli pouze jako příloha. Zmíněná dohoda umožňuje skupině menších států bez blokační minority zdržet rozhodnutí EU o několik měsíců.

Ministr zahraničí Velké Británie David Miliband odmítl volání po tom, aby o smlouvě rozhodovali voliči v referendu, jak žádá opoziční Konzervativní strana a někteří labourističtí poslanci spolu s odbory. Hlasování v parlamentu je "správný způsob, jak na to", řekl Miliband.

Smlouva vytváří úřad dlouhodobého prezidenta a posiluje pozici společného představitele pro zahraniční politiku. Zároveň zjednodušuje volební systém založený do značné míry na velikosti populace členských zemí a činí jej demokratičtějším. Větší slovo v legislativě by také měly mít národní parlamenty.

Zvláštní záležitostí je status Evropské centrální banky. Prezident Jean-Claude Trichet napsal portugalskému předsednictví minulý měsíc dopis, v němž vyjádřil obavu, že nová smlouva by nemusela garantovat nezávislost ECB. Text banku zmiňuje jako jednu z institucí Evropské unie.

[Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK