Ceny tabákových výrobků meziročně vzrostly o 26,6 procenta. Meziročně ovlivnily růst inflace i ceny potravin a nealkoholických nápojů, například ceny masa stouply o 2,1 procenta. "Zrychlení meziročního růstu se projevilo i u kávy, čaje, kakaa, čokolády a cukrovinek v důsledku poklesu jejich cen v loňském srpnu vlivem snížení DPH," uvedl ČSÚ. Čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným se zvýšilo o 15,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o 0,1 procenta.
Naopak na snižování cenové hladiny působil hlavně pokles cen pohonných hmot o 3,5 procenta. Zlevnily rovněž telefonické služby o 1,5 procenta a ceny mobilních telefonů o 20,5 procenta. Levnější meziročně byly v srpnu rovněž počítače nebo fotoaparáty. Sezonní ceny zeleniny včetně brambor klesly o 7,3 procenta.
Na meziměsíční nárůst cenové hladiny působilo rovněž zdražení tabákových výrobků, jejichž ceny stouply meziměsíčně o 6,2 procenta. Stouply rovněž ceny zahraničních zájezdů, a to o 6,1 procenta.
Proti růstu cen naopak působil v srpnu vývoj potravin, který ovlivnily hlavně levnější brambory a ostatní zelenina. Klesly rovněž ceny oděvů a obuvi díky pokračujícím letním výprodejům. Podle statistiků poklesly rovněž ceny telefonických služeb o 1,1 procenta vlivem zlevnění roamingu a volání v tuzemsku u některých operátorů. Ceny pohonných hmot po pěti měsících růstu byly v srpnu nižší o 0,3 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v srpnu o 0,1 procentního bodu nižší než v červenci a činila dvě procenta.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v červenci dvě procenta, tedy o 0,1 procentního bodu méně než v červnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 9,5 procenta) a Maďarsku (o 8,3 procenta), naopak nejméně v Dánsku o 1,1 procenta.