"Toto zúčtování je zřejmě vítané, neznamená to ale, že nebude bolestivé," řekl. Problémy na úvěrových trzích jsou podle něj vážnou krizí, která zatím nebyla zažehnána, a nelze tedy odhadovat, jaké dopady způsobí. Určitě ale prý její rozsah omezí solidní stav globální ekonomiky a renomé měnových autorit ve světě.
Rato je šéfem MMF od roku 2004, v červnu ale překvapivě oznámil, že v říjnu z čela instituce odejde. O jeho místo se oficiálně ucházejí dva kandidáti: bývalý ministr financí Francie Dominique-Strauss Kahn a někdejší guvernér České národní banky Josef Tošovský.
Regulační úřady podle Rata musejí dostat lekci z nesprávného ocenění rizika na trhu bydlení v USA. Přecenění možností dlužníků je totiž jeden z hlavních problémů, které vedly ke krizi v části hypotečního trhu. Ty potom vedly ke krizi důvěry mezi účastníky trhu a způsobily problémy na úvěrových trzích.
Rato na dnešní konferenci v Lisabonu upřesnil, že dopady otřesů na hospodářský růst ve světě budou záviset na tom, jak dlouho nynější problémy přetrvají. "I když se brzy vrátí určitá stabilita, proces návratu k normálu a důsledky turbulencí na finančních trzích se zřejmě protáhnou a nebudou všude stejné," vysvětlil Rato.
MMF podle Rata patrně sníží odhad růstu největších ekonomik, v čele se Spojenými státy, Evropskou unií a Japonskem. "Jak to ovlivní americkou ekonomiku, to musíme ještě posoudit. Dopady (krize) vidíme i v Evropě a v Japonsku, ale jen omezené," řekl Rato novinářům v Lisabonu. Odhad růstu MMF prý sníží pravděpodobně na příští rok.