Materiál připravuje eurokomisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaiteová a podle internetového serveru EUobserver ponese název "Reformujeme rozpočet, měníme Evropu". Bezpochyby vyvolá bouřlivou diskusi, která může trvat i několik let, přestože s nápadem revidovat rozpočtová pravidla přišli sami evropští politici. Nápad odhlasovali při lítém boji o podobu evropských financí pro roky 2007 až 2013, která vyvrcholila na summitu EU v prosinci 2005.
Největší boj lze čekat o masivní zemědělské dotace, z nichž podstatná část míří do Francie a Německa. Rozpočty EU v budoucnosti by tento stav měly změnit a zaměřit se na úspory ve výdajové stránce. Otázkou však zůstává, kdy by mohly změny začít platit. Věc komplikuje zákulisní dohoda z roku 2002 mezi Francií a Německem, kdy se obě země dohodly, že nedopustí krácení zemědělských dotací až do roku 2013.
Nyní přitom do zemědělství plyne přes 40 procent z rozpočtu, který přesahuje 100 miliard eur. Není překvapením, že většina skončí ve Francii, která tak nemá zájem, aby její zemědělci přišli o obrovské částky, přestože jejich podíl na tvorbě HDP Francie i EU je naprosto minimální.
Nedá se také očekávat, že by komise v nadcházejícím dokumentu věnovala tomuto ožehavému problému přehnanou pozornost. Leccos naznačují i postoje Grybauskaiteové v minulosti. Eurokomisařka zatím vždy odmítala komentovat případné konkrétní změny a vždy opakovala, že půjde o politickou debatu, byť některé členské země chtějí debatovat "o číslech".
Dotace pro evropské zemědělce nejsou jediným ožehavým tématem. Debata o nových rozpočtových pravidlech jistě přinese diskusi i o daních či právě o britském rabatu, který se stal roznětkou mnoha politických bitev. Podobně jako masivní zemědělské dotace patři i rabat do úplně jiné doby a vznikl za zcela jiné politické a ekonomické situace. Vyjednala jej v roce 1984 tehdejší premiérka Margaret Thatcherová.