Revoluce v EU: Budou se měnit stará rozpočtová pravidla

10.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 10. září (zpravodaj ČTK) - Evropskou unii čeká ve středu téměř historický okamžik. Evropská komise totiž zveřejní materiál, který se týká revize dvou desítek let starých rozpočtových pravidel. Ačkoliv samotný dokument nemá bezprostřední dopad, měl by odstartovat diskusi, jež by měla od základu změnit některé evropské rozpočtové anachronismy. Mezi ně se počítají i nepříliš efektivní zemědělské dotace či britský rabat, který Velké Británii zaručuje určité kompenzace kvůli tomu, že dostává méně peněz na zemědělství než ostatní státy.

Materiál připravuje eurokomisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaiteová a podle internetového serveru EUobserver ponese název "Reformujeme rozpočet, měníme Evropu". Bezpochyby vyvolá bouřlivou diskusi, která může trvat i několik let, přestože s nápadem revidovat rozpočtová pravidla přišli sami evropští politici. Nápad odhlasovali při lítém boji o podobu evropských financí pro roky 2007 až 2013, která vyvrcholila na summitu EU v prosinci 2005.

Největší boj lze čekat o masivní zemědělské dotace, z nichž podstatná část míří do Francie a Německa. Rozpočty EU v budoucnosti by tento stav měly změnit a zaměřit se na úspory ve výdajové stránce. Otázkou však zůstává, kdy by mohly změny začít platit. Věc komplikuje zákulisní dohoda z roku 2002 mezi Francií a Německem, kdy se obě země dohodly, že nedopustí krácení zemědělských dotací až do roku 2013.

Nyní přitom do zemědělství plyne přes 40 procent z rozpočtu, který přesahuje 100 miliard eur. Není překvapením, že většina skončí ve Francii, která tak nemá zájem, aby její zemědělci přišli o obrovské částky, přestože jejich podíl na tvorbě HDP Francie i EU je naprosto minimální.

Nedá se také očekávat, že by komise v nadcházejícím dokumentu věnovala tomuto ožehavému problému přehnanou pozornost. Leccos naznačují i postoje Grybauskaiteové v minulosti. Eurokomisařka zatím vždy odmítala komentovat případné konkrétní změny a vždy opakovala, že půjde o politickou debatu, byť některé členské země chtějí debatovat "o číslech".

Dotace pro evropské zemědělce nejsou jediným ožehavým tématem. Debata o nových rozpočtových pravidlech jistě přinese diskusi i o daních či právě o britském rabatu, který se stal roznětkou mnoha politických bitev. Podobně jako masivní zemědělské dotace patři i rabat do úplně jiné doby a vznikl za zcela jiné politické a ekonomické situace. Vyjednala jej v roce 1984 tehdejší premiérka Margaret Thatcherová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK