Pokles inflace patří k hlavním kritériím pro zavedení eura, s nímž se na Slovensku počítá od ledna 2009. Míra růstu spotřebitelských cen by neměla přesáhnout průměr tří zemí EU s nejnižší mírou inflace o více než 1,5 procentního bodu.
Přesná hranice, kterou by Slovensko nemělo překročit, zatím není známa. Při posuzování inflačního kritéria ale evropské instituce sledují vývoj spotřebitelských cen vypočtený podle metodiky Evropské unie. Tyto údaje budou známy v pátek.
Tempo růstu roční míry jádrové inflace, která nezahrnuje změny regulovaných cen a nepřímých daní, v srpnu zůstalo na červencové hodnotě 2,4 procenta. Meziměsíčně se ceny pro spotřebitele v srpnu podle jádrové inflace nezměnily.
Během srpna nejvíce vzrostly ceny za dopravu, u nichž nárůst činí 0,6 procenta. O 0,4 procenta se zvýšily ceny bydlení a energií, zatímco ceny ve zdravotnictví byly vyšší o 0,3 procenta. Naopak ceny oděvů a obuvi se o půl procenta snížily, o 0,4 procenta levnější jsou ale rovněž potraviny či nealkoholické nápoje.
Ve srovnání s loňským rokem se letos v srpnu zvýšily hlavně ceny bydlení a energií, a to o 6,7 procenta. Pokles byl nejvýraznější ve zdravotnictví, kde se ceny snížily o 5,9 procenta.