Index Nikkei 225 zpevnil o 112,70 bodu a den uzavřel vyšší o 0,7 procenta na 15.877,67 bodu. Širší index Topix vzrostl o 0,5 procenta na závěrečnou hodnotu 1532,39 bodu. Celkem se ale zobchodovalo 1,8 miliardy akcií, což je pod srpnovým průměrem 2,3 miliardy.
V realitním sektoru zpevnily třeba akcie Sumitomo Realty & Development, kterých se investoři ještě nedávno zbavovali. Vedle předpokladu, že centrální banka zatím nechá sazby na půl procentu, akcie realitních podniků těžily z toho, že cenné papíry v tomto odvětví oslabily až příliš, takže se staly znovu atraktivní k nákupu.
Zájem byl také o akcie bank, makléřských společností a obecně finančních podniků. Jejich podnikání levné peníze značně ovlivňují. Díky vyšším cenám ropy na světových trzích zpevňovaly také akcie Inpex Holdings. Investoři si ale všímají i dopadů, které může mít na americkou ekonomiku krize na tamním hypotečním trhu.
"Největším problémem je to, že pořád neznáme celkový dopad krize na hypotečním trhu v USA. Pokud by už bylo to nejhorší za námi, tak to není až tak špatné. Celkový dopad ale možná ještě ani neznáme, proto je trh pořád nervózní," uvedl ředitel akciových obchodů ve společnosti Nozomi Securities Takahiko Murai.
Na devizovém trhu se dolar stále drží blízko patnáctiletého minima vůči koši světových měn. Škodí mu předpoklady, že americká centrální banka (Fed) příští týden na schůzce svého měnového výboru sníží základní úrok. Dosud se spekulovalo, že Fed sáhne k preventivnímu snížení o čtvrt procentního bodu, avšak po statistice z konce minulého týdne sílí názory, že základní úrok se sníží o půl bodu na 4,75 procenta.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,3784 USD, a mírně tak oslabil z předchozích 1,3779 USD, kde byl v pondělí. Vůči japonskému jenu ale zpevnil na 113,82 ze 113,21 JPY, a podobně euro k jenu zpevnilo na 156,93 z předchozího kurzu 155,99 JPY.