Vysvětlil, že nejproduktivnější porosty pocházejí z první světové války a v minulých letech byly nedostatečně obnovovány.
Aktuální zásoba dřeva v lesích je odhadována na 668 milionů metrů krychlových. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v roce 2006 vytěženo celkem 17,68 milionu m3 dřeva, což je o 14 procent více než v předchozím roce. I přes rostoucí těžbu však stále není v ČR plně využíván roční přírůstek, který dosahuje 20,6 milionu m3.
"Největší hmotnostní přírůst mají 80 až 100 let staré lesy, které se u nás mohutně vysazovaly po první světové válce. V minulých třiceti letech ale výsadba nových lesů poklesla. Demografický vývoj českých lesů je tak podobný jako u populace - je málo mladých lesů, které budou za 30 let v produktivním věku," řekl Řezáč.
Aby se zachoval trvale udržitelný rozvoj českého lesnictví, je podle něj třeba zlepšit obnovu stárnoucích lesů. Staré lesy jsou náchylnější ke klimatickým změnám a útokům škůdců. Stojí před námi otázka, zda tyto porosty dokážeme zužitkovat, dodal Řezáč. Za peníze z těžby starých smrkových monokultur by se podle něj mohly vysázet smíšené lesy, které více zapadají do našich přírodních podmínek.
Poptávka po dřevě v Česku neustále roste, především ve stavebnictví. "Podíl staveb na bázi dřeva činí pět procent, přitom ještě před dvěma lety to bylo méně než jedno procento," řekl Řezáč. V Německu je to deset procent, v Rakousku 15 a ve skandinávských zemích přes 60 procent. Zájem o dřevo v budoucnu podle Řezáče poroste i kvůli závazku České republiky vyrábět do roku 2020 dvacet procent energie z obnovitelných zdrojů.