Z českého trhu mizí sojový čokoládový nápoj obsahující dioxiny

11.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 11. září (ČTK) - Firma DM Drogerie Market z Českých Budějovic stahuje z českého trhu sojový čokoládový nápoj Alnatura původem z Německa, při jehož výrobě údajně bylo použito zahušťovadlo E 412 kontaminované dioxiny. Sdělila to Daniela Kolejková ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), jež se o případu dozvěděla prostřednictvím evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Nápoje vyrábí německá společnost Alnatura Produktions - und Handels GmbH a do České republiky se dostaly v balení o obsahu jeden litr a 0,2 litru. Nebezpečí kontaminace se týká výrobků s minimální dobou trvanlivosti do 15. prosince 2007, 25. ledna 2008, 8. a 9. března 2008, 19. a 20. dubna 2008 a 1. června 2008, řekla Kolejková. Dovozce začal nápoje stahovat z trhu na základě žádosti výrobce a pod dozorem SZPI je ekologicky likviduje.

Dioxiny kontaminovaná guarová guma, označovaná jako zahušťovadlo E 412, pochází od indické firmy India Glycols. Do Evropy ji před několika týdny dovezla švýcarská společnost Unipektin. Látka se dostala i do Česka. V množství zhruba 1900 kilogramů ji dovezla Agrana Fruit Bohemia z Kaplic na Českokrumlovsku.

SZPI odebrala 23 vzorků potravin, nadlimitní obsah dioxinů obsahovalo celkem osm z nich. Doporučený limit stanovený pro dioxiny v potravinách je 0,75 pikogramu na gram, naměřené hodnoty u pozitivních vzorků se pohybovaly od 1,3 do 3,1 pikogramu.

E 412 - nepolymerovaná guma Guar je povolená přídatná látka, která se používá při výrobě potravin jako zahušťovadlo, například do ovocných bází v jogurtech nebo do pečiva.

Dioxiny jsou vysoce toxické a karcinogenní látky, které se velmi pomalu rozkládají. Představují tak velké riziko pro životní prostředí. Jsou nerozpustné ve vodě, naopak se dobře váží na tukové tkáně v lidském těle.

Barviva, ochucovadla, zahušťovadla a další přídatné látky v potravinách, takzvaná éčka, lidskému zdraví podle Fóra zdravé výživy neškodí. Kritici "éček" ale oponují, že bezpečnost přídatných látek je ve studiích ověřena pro jednu dávku na den, lidé jich ale snědí více. Testy neprověřují ani jejich souhrnný dopad a jaký mají vliv při celoživotním užívání.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK