Podniky si mohou pojistit klíčové zaměstnance

11.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. září (ČTK) - Podniky si od tohoto týdne mohou pojistit své klíčové osoby, tedy manažery či majitele. Analytici považují toto pojištění pro firmy za důležité, ve světě je prý běžné. Zájem o pojištění bude podle nich záviset na ceně pojistky. Pojištění Keyman uvedla na trh v pondělí makléřská pojišťovací společnost Insia ve spolupráci s Pojišťovnou České spořitelny.

Keyman poskytuje pojistnou ochranu pro klíčové zaměstnance nebo majitele společností. Ztráta člověka, který je pro běžný chod společnosti nepostradatelný, může společnosti způsobit značné potíže, jež často vedou k jejímu zániku, upozornila Insia v tiskové zprávě.

Ztráta klíčové osoby může pro firmu znamenat nemalé potíže, souhlasil analytik serveru Investujeme.cz Petr Zámečník. V Česku podle něj přibývá firem, které si to uvědomují. "Proto se domnívám, že o pojištění klíčových osob zájem bude. Závisí samozřejmě též na výši pojistného," dodal.

Jde o dobrý nápad, který ve světě běžně funguje, doplnil ředitel rozvoje poradenské firmy Partners Tomáš Prouza. Každá firma by měla mít ošetřena všechna důležitá rizika, otázkou je ale podle něj cena tohoto pojištění. Pokud bude v řádu desítek tisíc ročně, může být pojištění pro menší firmy příliš drahé. Přitom právě malé firmy závislé na jednom manažerovi by takové pojištění nejvíce potřebovaly, podotkl.

Keyman je prvním produktem tohoto typu v ČR a zatím se nabízí pouze v jedné variantě - pojistné částce pro případ smrti klíčového zaměstnance dva miliony korun. To může být v některých případech nedostatečné, poznamenal Zámečník.

Pojištění Keyman se vztahuje na smrt z jakýchkoli příčin u vybrané skupiny osob, uvedené v pojistné smlouvě. Částku dva miliony korun doporučuje Insia použít na službu "Řešení krize", kterou zajišťuje poradenská společnost M.C.Triton. Vedle toho lze samozřejmě využít plnění také na výběr a zaškolení nového klíčového zaměstnance, uhrazení dluhů, nahrazení ušlých zisků, zabránění rozprodeji firmy či uhrazení mezd současných zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK