...sazeb americkou centrální bankou (Fed).
Dolar si také zapsal čerstvé 15leté minimum vůči koši šesti hlavních měn, když trvalé problémy na kreditním trhu a slabé údaje z trhu práce vedly investory k očekávání, že by Fed mohl na svém zasedání příští týden srazit sazby až o 50 bazických bodů.
"Očekávané snížení sazeb o půl procentního bodu znamená, že se zúží spready mezi Spojenými státy a eurozónou, a dolar tak přijde o jednu z mála svých výhod," řekl Niels From, měnový stratég ze společnosti Dresdner Kleinwort ve Frankfurtu.
Ale i když Fed sníží sazby jen o čtvrt procentního bodu, vyhlídky pro dolar stejně zůstanou negativní, řekl From.
"Vyhlídky dolaru jsou neutěšené: pokud Fed sníží sazby jen o 25 bazických bodů, trh si zase pomyslí, že nereaguje dostatečně razantně, což následně vzbudí obavy, že ekonomika zamíří do recese, a to je pro dolar také negativní."
Jen ve středu nejprve oslabil, když japonský premiér Šinzo Abé oznámil svou rezignaci, brzy se však zotavil, jakmile euro vyskočilo na rekord k dolaru.
Euro podle údajů Reuters ve středu ráno vystoupalo až na 1,3878 dolaru , nejvýš od zavedení jednotné měny v roce 1999. V 11:00 se obchodovalo na 1,3858, nepatrně silnější proti závěru předchozí seance.
Dolarový index , měřený proti šesti světovým měnám, klesl již čtvrtou seanci v řadě na 15leté minimum, tentokrát na 79,459 bodu, než se poněkud zotavil na 79,544 bodu.
Vůči japonské měně dolar oslaboval o 0,2 procenta na 113,97 jenu , zatímco euro ubíralo 0,1 procenta na 158,00 jenu .
Euro podpořily také úterní výroky prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Jeana-Claudea Tricheta, jenž řekl, že měnová politika banky zůstává prorůstová.
Tlak proti dolaru naopak ještě zesílil poté, co americký ministr financí Henry Paulson předpověděl, že současná bouře na trhu bude trvat déle než finanční krize v roce 1998.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]