Martin Roztočil z Radiokomunikací navrhl, aby analogové vysílání bylo vypnuto ke 31. 12. 2012, případně až v roce 2014. Varoval, že pokud by byl analog vypnut k 10. 10. 2010, jak se předpokládá nyní, "mohlo by dojít k věcem, které by nebyly v zájmu procesu". Jako příklad uvedl Finsko, kde po nedávném vypnutí analogu skončilo bez pokrytí asi 100.000 lidí. Upozornil také, že se zpozdilo uplatňování technického plánu přechodu na digitální vysílání.
Roztočilův požadavek odmítl poslanec Petr Pleva (ODS). Upozornil, že kdyby se prodloužil termín vypnutí, nemusely by se stavět digitální sítě, protože nebude nikdo, kdo by v nich vysílal.
"Sdělení, které jsem dneska obdržel, je pro mě překvapující," řekl k požadavku Radiokomunikací předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.
Zavedení digitálního zemského vysílání (zkráceně DVB-T) divákům přinese až tři desítky nových i současných programů, a to mnohdy v lepší kvalitě. Lidé si ale budou muset pořídit buď modernější televizory, nebo je doplnit o set-top-boxy, schopné zpracovat digitální signál a přenést ho do starého přijímače.
Loni v dubnu dostalo digitální licence šest stanic, kvůli následným soudním sporů, do nichž se zapojily i Nova a Prima, ale o ně loni na podzim přišly. V červenci vláda schválila novelu mediálních zákonů, podle které by se měl zcela změnit způsob získávání televizních licencí. Po vypnutí analogové televize se podle nové úpravy již nebudou udělovat zájemcům ve výběrovém řízení, ale trh se otevře všem, kdo o licenci požádá.
V současnosti již nefunguje analogové vysílání na Domažlicku, během příštích měsíců by mělo být vypnuto i na Ústecku.