Pokud ceny těchto hlavních vstupů i nadále významněji porostou, nevyloučil další zvýšení cen v roce 2008. Zdražení chystá i Budějovický Budvar. Další pivovary, jež ČTK oslovila, zatím zdražení nechystají. Některé je ale do budoucna nevylučují.
Prazdroj, který je plně ve vlastnictví druhého největšího uskupení pivovarů na světě SABMiller, naposledy zvýšil ceny, výhradně sudového piva, loni v listopadu. Cena půllitru Pilsner Urquellu vzrostla o 1,40 Kč na 17,90 Kč. Desítka Gambrinus, nejprodávanější české pivo, z 10,90 na 11,50 koruny za půllitr. Předtím zdražoval Prazdroj v únoru 2006.
"Takovou eskalaci cen jako zažíváme letos, nepamatuji. Cena jedné tuny českého ječmene se blíží dvojnásobku loňské. Naše značky jsou spojeny právě s českými surovinami nejvyšší kvality. Jsme nuceni se přizpůsobit aktuálním cenám na trhu. Kompromis v kvalitě pro nás nepřichází v úvahu," řekl Short. Ceny surovin přitom podle něj rostou v celé Evropě, takže pivovary a sladovny, které vyrábějí z dovážených surovin, čelí stejnému tlaku. Ječmen tvoří u piva většinovou položku výrobních nákladů.
Mluvčí pivovaru Budvar Petr Samec naznačil, že cena českobudějovického piva by mohla vzrůst do konce roku. I on potvrdil, že důvodem jsou rostoucí ceny sladu a chmele. Pivovar rovněž nechce jít cestou nákupu levnějších náhražek tradičních surovin, z nichž vaří své pivo. "Vývoj cen sladu a chmele je výrazně nadinflační - meziroční zvýšení cen se pohybuje v rozmezí 15 až 46 procent. V tuto chvíli dokončujeme cenová jednání s klíčovými dodavateli. Termín a výši zdražení sdělíme ale až v okamžiku, kdy jednání dokončíme a provedeme potřebné kalkulace cen našich výrobků," řekl mluvčí Budvaru.
"Průběžně provádíme analýzu cen našich výrobků, v současné chvíli jejich úpravu nechystáme," řekla mluvčí Pivovarů Staropramen Michaela Trýznová.
Ani ústecký Drinks Union, který vyrábí piva Zlatopramen, Březňák, Louny či Dačinský, zatím podle mluvčího Josefa Vejlupka žádné zdražení svých výrobků nechystá. Vejlupek dodal, že společnost má vlastní cenovou politiku, která nemusí kopírovat rozhodnutí největších producentů. Nevyloučil ale, že v budoucnu ke zdražení firma přistoupí.
Také Pivovar Starobrno zatím zdražovat nehodlá. "Kroky plzeňského pivovaru nebudeme následovat. Naše ceny se v nejbližších týdnech a možná i měsících měnit nebudou. Samozřejmě se ale i my potýkáme s rostoucími náklady na výrobu," řekla mluvčí pivovaru Kateřina Eliášová. Zvýšení cen do konce letošního roku nepotvrdila ani nevyloučila.
Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Krakeš už koncem srpna předpověděl, že pivo zdraží ještě letos o čtyři až šest procent. Jako důvod uvedl zdražení surovin pro výrobu piva, zejména sladovnického ječmene. Na evropském trhu je ho nedostatek, protože se snížily její osevní plochy ve prospěch jiných plodin, pěstovaných zejména na výrobu biopaliv. Ceny pivovarských surovin tak podle jeho odhadu mohou podražit o 25 procent ve srovnání s předchozím rokem.
"Zvažovali jsme pečlivě naše možnosti, ale situace je neudržitelná. Držet cenu dnes znamená pro jakýkoliv pivovar ošidit kvalitu. Byl bych velmi překvapen, kdyby současná situace na trhu se surovinami neovlivnila ceny piva po celé Evropě," dodal Short. Evropský trh se podle něj stal bitevním polem, na kterém pivovarníci bojují o dostatek a jakost ječmene a chmele.
Prazdroj měl loni čistý zisk 3,46 miliardy korun, meziročně o 2,6 procenta vyšší. Necelé dvě miliardy korun vyplatil podnik na dividendách, shodně jako předchozí tři roky. Tržby za minulý fiskální rok, tedy duben 2006 až konec března 2007, vzrostly o 6,4 procenta na 14,42 miliardy korun. Skupina loni investovala 3,5 miliardy korun, o 1,5 miliardy více než předchozí rok. Peníze vložila hlavně do nové stáčecí linky na lahve, rozšíření varny, obalů a dokončení přestavby pivovaru v Plzni.
Podnik, který tvoří závody Plzeň, Radegast Nošovice a Velké Popovice, prodal od loňského dubna do konce letošního března prodaly 10,89 milionu hektolitrů piva, meziročně o čtyři procenta více. Za loňský kalendářní rok činila jejich výroba 10,7 milionu hl, přičemž všechny domácí pivovary, zejména díky horkému létu, loni zvýšily produkci o 3,8 procenta na rekordních 19,79 milionu hektolitrů. Na domácím trhu zvýšil Prazdroj prodej o jedno procento na téměř 8,1 milionu hektolitrů.