Volckerův panel doporučil, aby se postavení INT změnilo a odbor získal ústřední roli v rámci hlavní činnosti banky - pomoci při ekonomickém rozvoji a snižování chudoby ve světě. Ředitel INT by podle výboru měl být viceprezidentem banky; Folsomová je nyní pouhým prezidentovým poradcem. "INT nemůže pracovat v izolaci. Nezbytný je plně koordinovaný přístup v rámci celé skupiny Světové banky a ukončení minulé nejednoznačnosti ohledně korupce," uvádí zpráva podle agentury AP.
O INT a zejména Folsomovou se v bance rozhořel interní spor a podle pozorovatelů celý případ úzce souvisí s letošní rezignací minulého prezidenta SB Paula Wolfowitze. Ten prosazoval důrazné tažení proti korupci, což však nelibě nesla řada vedoucích úředníků instituce. Pracovníci banky antikorupční kampaň po straně silně kritizovali, protože jim narušovala připravované projekty a úvěry. Po většinu své existence SB chápala korupci u svých projektů jako určitou cenu za potřebnou rozvojovou pomoc a změnu tohoto pohledu v minulém desetiletí přinesl až prezident James Wolfensohn.
Wolfowitz se dostal do problémů kvůli údajnému konfliktu zájmů v souvislosti s přeřazením a platem své přítelkyně. Výkonná rada ho však nakonec těchto obvinění zbavila a důvodem rezignace tak zůstalo to, že se proti němu postavila většina zaměstnanců, což paralyzovalo práci banky. Wolfowitze v červnu nahradil přední americký diplomat Robert Zoellick.
Poté, co vystrnadili Wolfowitze, zaměřili se úředníci banky na Folsomovou. Tu měla diskreditovat zpráva sestavená pověřenou právnickou firmou na základě stížností zaměstnanců. Zpráva vyšla jen týden před zprávou Volckerova výboru, mluvčí banky ji však označil za snůšku neověřených pomluv.
Volcker v rozhovoru s agenturou AP konstatoval, že proti Folsomové a INT se objevila řada obvinění z politické motivace, odbor i jeho šéfka však ve zkoumání obstály. "Naše hodnocení jí dává vysoké známky za profesionalitu," řekl Volcker a dodal, že jeho panel žádné důkazy o politicky motivovaných rozhodnutích INT nenalezl.
Úředníci banky mají spadeno na Folsomovou hlavně proto, že byla Wolfovitzovou důvěrnicí a údajně se do funkce dostala díky kontaktům s americkými republikány. Folsomovou však do banky přivedl již dřívější šéf SB Wolfensohn, jmenovaný demokratickým prezidentem Billem Clintonem.
INT se podle zprávy dostal pod silný tlak operačních složek banky, které si chránily své projekty a úvěrová portfolia. "To v INT přispělo k mentalitě obklíčení, ke snížení komunikativnosti a otevřenosti," konstatuje zpráva. Vyšetřování INT však bylo podle panelu vedeno "náležitě a vůči zaměstnancům spravedlivě".
Volckerův šestičlenný výbor uvedl, že není schopen odhadnout, kolik peněz banka ztratila kvůli korupci, domnívá se však, že to bylo "značné" množství. Pro Volckera bylo šetření korupce ve Světové bance již druhým podobným úkolem v poslední době. Bývalý šéf Fedu nedávno vyšetřoval korupční praktiky spojené s nejvyššími hodnostáři OSN v programu ropa za potraviny pro Irák.
Prezident SB Zoellick dal v komentáři ke zprávě najevo, že tlaku zaměstnanců neustoupí a Folsomovou na svém místě ponechá. "Udělala velmi dobrou práci v obtížné funkci a za těžkých okolností," řekl. Volckerova zpráva podle něj jasně ukazuje, jak velké ještě budou problémy při překonávání korupce v práci banky.