"Evropští ministři dopravy stanovili tento cíl za podmínky 'pokud to bude udržitelné'. To je klíčová věta," řekl Lalonde. Zpráva podle něho vedla mezi ministry, vládními úředníky a zástupci odvětví biopaliv k dlouhé diskusi. "Několik lidí zcela bez obalu řeklo, že po přírodě nemůžeme žádat všechno. Nemůže zároveň živit lidi, pohlcovat uhlík, zachovávat biodiverzitu a pohánět automobily," řekl Lalonde.
Studie OECD konstatuje, že současná uspěchaná podpora takzvaným čistým palivům vede k prudkému růstu cen potravin a k možnému ničení přírody. Vyzývá vlády k odbourávání subvencí na tyto zdroje, které zabírají vzácnou půdu a přitom téměř nijak nepřispívají k deklarovanému cíli snížit emise oxidu uhličitého, tedy ke zmírnění změn klimatu. "Nynější tlak na zvýšené využívání biopaliv vytváří neudržitelné napětí, které naruší trhy, a přitom nepřinese žádné významnější užitky životnímu prostředí," uvádějí autoři studie OECD.
Produkce biopaliv v zemích Evropské unie a v USA prudce roste kvůli povinnému nebo daňově subvencovanému nahrazování ropných paliv palivy z plodin. V České republice se musí od září přimíchávat do motorové nafty dvě procenta bionafty a podíl dražší biosložky se má postupně zvedat. Přidávání biopaliv do pohonných hmot má snížit závislost na dovozu ropy, přispět ke zmírnění klimatické změny, a také přinést vyšší odbyt zemědělcům.
Schůzky OECD v Bruselu se zúčastnila i řada lobbistů, z nichž zejména farmáři prosazovali podle Lalonda ještě větší využívání biopaliv a vyšší subvence. OECD ve zprávě uvedla, že politika biopaliv bývá často jen snadným způsobem podpory domácího zemědělství.
Někteří diplomaté v Bruselu vyslovili pochyby nad možností splnění unijního cíle deseti procent podílu biopaliv do roku 2020. Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas již dříve řekl, že biopaliva nejsou žádným všelékem.
Komisariát energetiky se však vytyčeného cíle zatím drží. "Uskutečňujeme mandát daný nám nejvyššími evropskými představiteli. Velkou roli bude hrát nová technologie," řekl mluvčí komisaře Andrise Piebalgse s odkazem na nástup takzvané druhé generace biopaliv z odpadových surovin. Podle jiných to však je trochu hazard, protože tato technologie není dosud nijak vyzkoušená, zatímco dosavadní technologie výroby biopaliv spotřebovávají často stejně tolik fosilní energie, kolik jí vyrobí "čisté".
OECD doporučuje zemím EU, aby zrušily subvence na nynější silně sporná biopaliva a ušetřenými penězi třeba financovaly výzkum druhé generace biopaliv z odpadních biologických produktů. V boji proti klimatické změně podle OECD daleko více pomůže zavedení daně ze spotřeby uhlíku, s níž si trh sám najde nejefektivnější způsob omezování emisí.