Dušek byl do dozorčí rady zvolen zaměstnanci drah na návrh OSŽ. Aby mohl funkci nadále vykonávat, musí být zaměstnancem drah. Ze zaměstnání u ČD byl uvolněn před více než 12 lety, aby mohl vykonávat předsednickou funkci v OSŽ. Předtím byl výpravčím v České Třebové.
Ústředí OSŽ rozhodlo o odvolání Duška ve středu kvůli ztrátě důvěry spojené s majetkovými operacemi, které bývalý předseda nekonzultoval s ostatními členy vedení a k nimž údajně neměl oprávnění. Dušek prý například v roce 2001 najal mediální agenturu, které OSŽ bez vědomí vedení do letoška vyplatilo 7,7 milionu korun. Revizní komise také zkoumá investice zhruba 160 milionů korun do odborářských rekreačních zařízení v Krkonoších a Jizerských horách.
Podle odborářů stojí za odvoláním předsedy dlouhodobé komunikační problémy mezi ním a představenstvem OSŽ. Dušek údajně nejen schvaloval převody částek nad rámec milionu korun, na který stačila jeho pravomoc, ale za zády odborářů prý i vyjednával s vrcholnými představiteli firem nebo vlády. "Jednal s nimi bez našeho vědomí. Trvalo to více než rok," uvedl místopředseda Jiří Kratochvíl.
Dušek své odvolání opakovaně zpochybnil a chce se bránit u soudu. Nařčení z překračování svých pravomocí odmítá.
Předsednické pravomoci po Duškovi převzal první místopředseda Jaroslav Pejša. Nového předsedu by měl zvolit sjezd OSŽ, jeho svolání ale nyní sdružení nechystá.
Odborové sdružení železničářů má přes 60.000 členů, kteří jsou jak zaměstnanci Českých drah, tak i stavebních a opravárenských firem, které původně ke drahám patřily.