Podle informací ČTK dostal Toman zhruba tři čtvrtiny odevzdaných hlasů, ke zvolení přitom stačí nadpoloviční většina. Nominovaly ho mimo jiné Českomoravský svaz mlékárenský, Českomoravský cukrovarnický spolek a Svaz lihovarů ČR i některé jednotlivé firmy.
Kandidátem Českého svazu zpracovatelů masa pak byl Jan Vítů, bývalý dlouholetý ředitel a majitel firmy Vysočina Hodice. Třetí navržený, Martin Záveský, byl nominován společností Hügli Food. Od ledna 2006 pracuje jako nezávislý konzultant. Předtím působil na manažerských pozicích například ve firmách Nestlé, Unilever či Danone.
Toman, který má mandát na dva roky, se chce podle vyjádření pro ČTK v první řadě rychle seznámit s aktuálními problémy, které PK řeší. Za svou prioritu zatím označil sjednocení komory, zlepšení komunikace dovnitř i ven a lepší informační a konzultační zázemí pro členy.
Nový prezident PK je absolventem Vysoké školy zemědělské. Podle životopisu na internetových stránkách komory působil mimo jiné v letech 1996 až 2001 jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě. V letech 2002 až 2006 byl pak náměstkem ministerstva zemědělství, kam ho přivedl ministr Jaroslav Palas. Po odchodu z MZe pracoval ve firmě rodiny Tomanových Agrotrade, která působí v zemědělství a potravinářském průmyslu. Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství.
Potravinářská komora vznikla v roce 2000. Jejím cílem je zejména hájit zájmy domácích potravinářů. Komora reprezentuje zhruba 85 procent firem z výroby potravin, nápojů a zpracování zemědělské produkce.
Řídí ji představenstvo, které se schází zhruba jednou za čtvrt roku. Operativní vedení v mezidobích zastává výkonná rada v čele s prezidentem a zastupujícími šesti viceprezidenty. Na činnost dohlíží dozorčí rada.