Deficit amerického rozpočtu vzrostl na 117 miliard dolarů

13.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 13. září (ČTK) - Rozpočet Spojených států skončil v srpnu v deficitu 116,97 miliardy dolarů, což je nový rekord za osmý měsíc roku. Na vině je však účetní operace, která deficit zvýšila asi o 44 miliard dolarů kvůli platbám pojistek na sociální a zdravotní pojištění. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí.

Analytici v průměru odhadovali, že rozpočet skončí v deficitu 77 miliard dolarů. Loni v srpnu byl rozpočet v deficitu 64,72 miliardy USD, takže ten letošní deficit je vyšší o více než 80 procent.

Srpnové výdaje činily 283,52 miliardy dolarů, což je nový rekord. Před rokem to bylo pouze 218,6 miliardy USD. Příjmy vzrostly na 166,55 miliardy ze 153,88 miliardy dolarů před rokem. Od začátku fiskálního roku činí výdaje 2,557 bilionu a příjmy 2,282 bilionu USD. O rok dříve činily výdaje 2,428 bilionu a příjmy 2,123 bilionu dolarů.

Obecně je ale rozpočet Spojených států v lepším stavu než byl před rokem. Fiskální rok v USA končí v září, takže zbývá už jen jeden měsíc. Za prvních 11 měsíců má rozpočet deficit 274,4 miliardy dolarů, což je pokles o 9,8 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Deficit za celý fiskální rok 2007 by měl být nižší, protože analytici za poslední měsíc, tedy za září, očekávají vysoký přebytek. Ten bude způsoben hlavně uvedeným přesunem plateb, které bývají zpravidla v září. Přesun měl na svědomí nedávný státní svátek.

Rozpočtový výbor amerického Kongresu předpovídá, že celoroční deficit se bude pohybovat kolem 158 miliard dolarů. To by bylo o 36,2 procenta méně než za předchozí rok, kdy deficit činil 248,2 miliardy dolarů. Letos hodně pomohly vyšší daňové příjmy, přestože problémy na trhu bydlení naznačovaly něco jiného.

Deficit 158 miliard dolarů by byl nejnižší za poslední čtyři roky. V přebytku byly Spojené státy naposledy v roce 2001, což byl první rok, kdy byl v úřadu nynější prezident George Bush. Podle původních předpovědí měly vládní přebytky za deset let dosáhnout 5,6 bilionu dolarů, ale recese z roku 2001, výdaje na válku v Iráku a v Afghánistánu a daňové úlevy splnění tohoto cíle znemožnily.

Republikáni tvrdí, že státní pokladna se nyní plní rychlým tempem právě díky daňovým úlevám, které prosadil prezidentův ekonomický tým. Demokraté nicméně oponují, že příjmy se teď jen vracejí na běžnou úroveň, zatímco na začátku desetiletí klesaly. Prezidentovy daňové úlevy prý ekonomiku zvlášť nepodpořily.

V absolutním vyjádření byl deficit nejvyšší v roce 2004, kdy rozpočet skončil v minusu 413 miliard dolarů. Od té doby ale vytrvale klesá a vláda předpokládá, že státní pokladna bude v přebytku do roku 2012. Bude ale prý záležet hlavně na tom, zda Kongres vyslyší prezidentovo doporučení ohledně výdajové zdrženlivosti.

Většinu v Kongresu mají nyní demokraté, kteří chtějí výdaje od příštího fiskálního roku zvýšit. Bush řekl, že bude vetovat každý návrh, který bude překračovat jeho požadavky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK