...mohly naznačit, zda si američtí spotřebitelé tváří v tvář problémům na trhu s bydlením již začali utahovat opasky.
Trápení dolaru zůstává středem pozornosti devizových trhů. Americká měna ve čtvrtek spadla na historické minimum vůči euru na základě všeobecného očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne příští týden snižovat úrokové sazby, aby povzbudila slábnoucí ekonomiku.
Trhy proto budou v pátek zkoumat, zda série údajů ze Spojených států - včetně maloobchodních tržeb a průmyslové produkce - nabídne další signály o výhledu měnové politiky Fedu.
"Celkově vzato se pomalu a opatrně zlepšuje chuť riskovat, volatilita ustupuje, trhy se zklidňují a pravděpodobně zůstanou stabilní až do úterního zasedání Fedu," řekla Antje Praefckeová, měnová stratéžka z Commerzbank ve Frankfurtu.
Dolarový index proti šesti hlavním světovým měnám v 11:30 nepatrně rostl na 79,587 bodu poté, co v předchozí seanci spadl na čerstvé 15leté minimum 79,302 bodu.
Euro mírně posilovalo na 1,3873 dolaru , když si ve čtvrtek podle údajů Reuters zapsalo 1,3927 dolaru, nejvyšší úroveň od svého zavedení v roce 1999.
Vůči japonské měně stál dolar bez větších změn poblíž 114,90 jenu , zatímco euro kotovalo na 159,40 jenu .
Libra v pátek spadla na 14měsíční dno vůči euru poté, co britská centrální banka nezvykle hodila záchranný kruh poskytovateli hypoték Northern Rock . Ten se stal ve Velké Británii zatím největší obětí globální kreditní krize.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]