Podle předsedy představenstva společnosti Energy Ústí nad Labem Jana Vojtěcha jí Setuza dluží k dnešnímu dni 165 milionů korun. Setuza tvrdí, že platila, denně za energie údajně hradila půl milionu korun, jednou měsíčně pak odesílá na účet dodavatele částku deset milionů korun.
Vojtěch dnes ČTK řekl, že dluh se naopak zvyšoval, protože platby nebyly pravidelné, Setuza odebírala dokonce více tepla, než uhradila. Energy se podle něho dostala do neudržitelné situace, kdy potřebovala peníze pro své dodavatele uhlí nebo elektřiny, aby mohla plnit dodávky ostatním smluvním stranám. Firma dodává teplo například domácnostem v ústecké čtvrti Střekov. Před zastavením dodávek páry na to Setuzu upozornila dvěma dopisy, chemička údajně nereagovala. Podle Vojtěcha zastavení dodávek nesouviselo s cenou za energii. Podle něho je v souladu s cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.
Setuza údajně vedla i jednání s teplárnou Dalkia, která dodává teplo do velké část Ústí nad Labem. Mluvčí teplárny Milan Wagner dnes odmítl tato jednání potvrdit či vyvrátit a nechtěl situaci nijak komentovat.
Setuza se s nedostatkem peněz potýká již delší dobu. Letos v červenci valná hromada rozhodla, že firma prodá budovy, stroje a další zařízení za více než 2,4 miliardy korun, aby získala peníze na plnění dlouhodobých závazků a svůj rozvoj. Budovy si pak Setuza pronajme a stroje koupí zpět na leasing. Firma loni hospodařila se ztrátou 802 milionů korun. Je to více než v roce 2005, kdy hospodaření společnosti skončilo ztrátou 84,8 milionu korun.
Na špatném hospodářském výsledku se podle Setuzy projevila především exekuce. V té byla na návrh Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu od půli loňského listopadu, a to kvůli pohledávce státu překračující čtyři miliardy korun. Narovnání, které se stát rozhodl přijmout, nabídli vlastníci Setuzy. Podle červnové dohody fond za pohledávku dostal 1,01 miliardy korun. Dalších 100 milionů korun obdržel jako doplatek za dřívější převod části akcií Setuzy, které musel prodat na základě utajené smlouvy firmě Český olej.
Většinovým akcionářem Setuzy je společnost Český olej, která drží 90,7 procenta akcií firmy. Firmu Český olej vlastní společnost Campaspol Holding, jejímiž vlastníky jsou Via Chem Group, německá Campa-Biodiesel a PPF Investments.
Společnost má v závodech v Ústí nad Labem a Olomouci téměř 1000 zaměstnanců. V současné době se soustředí především na produkci biopaliv, vyrábí ale i jedlé tuky, prací prášky a kosmetiku. Na konci srpna společnost otevřela v Ústí nad Labem novou výrobu metylesteru řepky olejné, a stala se tak největším českým producentem suroviny, která se od letošního září povinně přimíchává do nafty.