"Zdá se, že koruna má stále otevřený prostor k posílení k dolaru. Ten během týdne ještě může dočasně oslabit na nový smutný rekord k euru, čímž by samozřejmě ihned oslabil i ke koruně," řekl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Zároveň s tím ale podle něj česká měna ještě mírně posílí k euru. Během týdne by se tak kurz mohl v optimistické variantě pro dovozce z dolarových oblastí dostat až pod 19,60 Kč/USD. Naopak v pesimistické variantě by se dostal zpět těsně nad 20,00 Kč/USD, dodal.
"V týdenním horizontu předpokládáme, že koruna vůči euru může posílit na 27,40 Kč/EUR, k dolaru pak maximálně na 19,60 Kč," souhlasil Jan Čermák z oddělení finanční analýzy ČSOB.
Dealer J&T Bank Lukáš Růžička míní, že je koruna krátkodobě překoupená a očekává spíše její oslabení. "Je ovšem otázkou, zda nejdříve prolomíme maximum k euru na hranici 27,40 Kč/EUR," podotkl. K dolaru je situace podobná, před úterním zasedáním Fed bude podle něj kurz spíše stabilní, v dalších týdnech prý přijde korekce nad 20 Kč/USD. "Ovšem stále je větší pravděpodobnost, že časem uvidíme dolar pod 19,00 ke koruně," upozornil.
Analytik HVB Bank Pavel Sobíšek připomněl, že posílení koruny v uplynulém týdnu souviselo s oslabením dolaru proti euru. Další posílení koruny pod rekord 27,40 Kč/EUR je možné jen při výraznějším tlaku na oslabení dolaru proti euru.
Rozhodujícím faktorem bude v příštím týdnu zasedání Fed. "Jelikož ale finanční trh počítá se snížením sazeb Fed, nemusí naplnění takového scénáře automaticky vést k oslabení dolaru. Další posílení koruny proti euru příští týden proto pokládám za nepravděpodobné," odhadl Sobíšek.
Domácí měna minulý týden poprvé ve své historii posílila pod hranici 20,00 Kč za dolar, nejsilnější byla ve čtvrtek na 19,75 Kč/USD. Koruna byla jen několik haléřů od maxima i k euru, k němuž byla nejsilnější loni v prosinci na 27,40 Kč/EUR.
Slabý dolar je pro českou ekonomiku spíše přínosem. Padající americká měna totiž pomáhá snižovat ceny benzinu a zemního plynu. Lidé také potřebují méně peněz na koupi počítačů, notebooků, fotoaparátů a další elektroniky z Asie nebo USA. Horší je však situace pro české vývozce, kteří za zboží dostávají dolary.