Euro: Stát přišel v soudním sporu s ČS o dům za 100 mil. Kč

16.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. září (ČTK) - Stát přišel v soudním sporu s Českou spořitelnou o objekt v centru Prahy za více než 100 milionů korun. Zřejmě kvůli tomu, že si úředníci na ministerstvu financí vlastnictví domu nepovšimli. Nemovitost, kterou ČS získala, patřila v minulosti státnímu podniku Česká státní spořitelna. Na případ upozorňuje týdeník Euro v pondělním vydání. MF však tvrdí, že nepochybilo.

Objekt v Tyršově ulici v Praze 2 zakoupila v roce 1991 za 80 milionů korun Česká státní spořitelna, která na konci téhož roku přestala fungovat a veškerý její majetek byl privatizován.

V prosinci 1991 rozhodl Fond národního majetku, že nově vznikající akciová společnost Česká spořitelna přebírá po státní spořitelně veškerý její majetek. Výjimku tvořily objekty, které byly z privatizace vyčleněny. Sporný dům na seznamu nefiguruje.

Ačkoli banka užívala objekt už od roku 1992, pokusila se nemovitost přepsat na sebe poprvé až v roce 2003. Tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka počátkem roku 2004 zápis zrušil a k 1. lednu 2006 nařídil likvidaci majetku někdejší ČSS. Likvidátor David Jánošík vyzval spořitelnu, která objekt užívala, aby jej vyklidila, protože je v katastru jako vlastník uveden stát.

V určovací žalobě na vlastnictví domu nakonec soud rozhodl ve prospěch spořitelny. Ta se hájila tím, že veškerý majetek státní spořitelny na ní přešel díky rozhodnutí FNM. Chybějící přepis v katastru označila za administrativní chybu, o níž nevěděla. Zástupci státu to naopak považovali za důkaz, že dům patří státu, neboť byl z privatizace vyňat.

Z katastru nemovitostí vyplývá, že na státní spořitelnu jsou vedeny stovky objektů po celé České republice. O ty však banka podle Eura nemá zájem, protože jde o bezcenné či problémové domy nebo pozemky.

Banka by ale podle soudkyně Bronislavy Gembčíkové, která spor rozhodovala, získala dům zřejmě i tehdy, kdyby neexistovalo rozhodnutí FNM. Ze zákona totiž vyplývá, že pokud někdo deset let užívá věc v dobré víře, stará se o ni - v případě domu za něj platí, investuje do něj a dbá na opravy - stává se majitelem "vydržením".

Ministerstvo financí tvrdí, že nijak nepochybilo a komplikace způsobila reorganizace resortu. "Je nutné zdůraznit, že ministerstvo plnilo vůči podniku Česká státní spořitelna, s.p., pouze zakladatelskou funkci a jeho možnosti zasahovat do vlastního chodu státního podniku byly zákonem omezeny," řekl Euru mluvčí MF Jakub Haas. Právo k hospodaření k majetku podle Haase nemělo ministerstvo, nýbrž státní podnik.

Útvar, který měl výkon práv spojených se státní spořitelnou na starosti, zanikl 1. listopadu 2003. Teprve poté vše přešlo pod gesci ministerstva financí.

Spor však není dosud u konce. Rozsudek není pravomocný, stát se proti němu odvolal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK