Microsoft podle něj rozhodnutí soudu i komise respektuje a bude se snažit stanoveným podmínkám vyhovět. "S Evropskou komisí jsme například již úzce spolupracovali při uvádění Windows Vista. Windows Vista jsou v tuto chvíli v souladu s požadavky Evropské komise z roku 2004," dodal.
Mühlfeit připomněl názor odborníků, že rozhodnutí se netýká pouze Microsoftu, ale i ostatních firem, které ve svých produktech a službách přicházejí s inovacemi.
Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky nebude mít pokuta přímý dopad na ceny softwaru od Microsoftu, ale může se projevit v útlumu aktivity v oblasti výzkumu a vývoje v celém odvětví. "Rozhodnutí podle mého názoru znamená nižší ochranu nově vyvinutých produktů, což převedeno do řeči peněz znamená nižší očekávané příjmy z těchto produktů," dodal s tím, že firmy se budou snažit kompenzovat ztrátu v jiných oblastech.
Největší globální konkurenti firmy jako Oracle nebo SAP nechtěli rozhodnutí příliš komentovat, týká se totiž především trhu domácností, kde si s Microsoftem nekonkurují.
Evropský soud první instance dnes zamítl odvolání americké společnosti Microsoft proti rekordní pokutě 497 milionů eur, tedy zhruba 13,6 miliardy korun. Tu mu v roce 2004 vyměřila za porušení hospodářské soutěže Evropská komise, protože firma údajně neférově vytlačovala z trhu výrobce audiovizuálního softwaru a nepředala výrobcům serverů informace potřebné pro fungování jejich produktů ve spojení s operačním systémem Windows.