VÝHLED-Blíží se první snížení sazeb Bernankeho Fedu

17.09.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Co: měnové zasedání bankovní rady americké centrální banky (Fed)...

...

* Kdy: úterý 18.září; rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb a doprovodné prohlášení banky mají být oznámeny okolo 20:15 SELČ

* Čeká se, že banka sníží hlavní úrokovou sazbu o 25 nebo 50 bazických bodů ze současných 5,25 procenta

Ros Krasny

Dlouhé období neměnné měnové politiky americké centrální banky (Fed) v úterý téměř jistě skončí jejím uvolněním a ve vzduchu zůstane viset otázka, o kolik ještě půjdou úrokové sazby dolů a jak rychle.

Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) čili bankovní rada Fedu má podle očekávání na úterním měnovém zasedání snížit hlavní úrokovou sazbu buď o čtvrt, nebo o půl procentního bodu ze současných 5,25 procenta, kde stojí již od loňského června.

Známky ekonomických strastí, završené šokujícím srpnovým úbytkem pracovních míst ve Spojených státech, otevřely centrální bance cestu ke snížení sazeb, které Wall Street tak toužebně vyhlíží po měsíci bouří na světových finančních trzích.

Úterní snížení sazeb by bylo prvním takovým krokem Fedu pod vedením Bena Bernankeho, jenž převzal roli prezidenta centrální banky loni v únoru po Alanu Greenspanovi.

Někteří analytici mají za to, že Fed se pod taktovkou Bernankeho, jehož přístup ke změnám měnové politiky se jeví jako uvážlivější a modelovější než přístup Greenspanův, již opozdil za vývojem událostí.

"Věci se rychle ubírají negativním směrem a Fed před nimi potřebuje získat náskok," řekl Carl Tannenbaum, hlavní ekonom banky LaSalle v Chicagu.

"Mnozí mají stále pocit, že by měnová politika neměla být založena pouze na nejpravděpodobnějším výhledu, ale také ovlivněna riziky pro tento výhled."

25, nebo 50?

Dealeři se rozcházejí v názoru, jak agresivně se Fed tento týden zachová, a rétorika centrálních bankéřů samých naznačuje, že mají rozdílné pohledy na věc.

Někteří představitelé Fedu naznačili, že je třeba razantně jednat, aby se ochabující ekonomice poskytla rychlá podpora.

Jiní se vyjadřují opatrněji a poukazují na odolnost amerického hospodářství a potřebu vyvarovat se kroků, jež nejsou nezbytně nutné a směřují jen k záchraně subjektů, které se namočily do investic vázaných na méně kvalitní hypotéky.

Prezidentka sanfranciské federální rezervní banky Janet Yellenová minulé pondělí řekla, že turbulence na finančních trzích a propad v sektoru bydlení vytvořily "významný tlak na pokles" ekonomiky.

Ještě týž den však prezident dallaského Fedu Richard Fisher prohlásil, že ekonomika zjevně "tuto bouři zatím ustává".

Přestože ani jeden z těchto členů Fedu letos nemá hlasovací právo v bankovní radě, oba se budou účastnit jejích diskusí.

Bez ohledu na výsledek úterního zasedání ovšem hráči na trhu předpokládají v blízké době další uvolňování měnové politiky.

Futures ukazující očekávání dalšího vývoje sazeb naznačují, že hlavní sazba Fedu bude ke konci letošního roku stát poblíž 4,5 procenta, tedy 75 bazických bodů pod současnou úrovní, a do poloviny příštího roku zhruba na 4,25 procenta.

"Přijatelný rozsah očekávaného uvolnění politiky Fedu v příštích měsících by mohl být mezi 75 až 125 bazickými body," řekl Thomas Lam, ekonom bankovní skupiny United Overseas v Singapuru.

Jakmile Fed vychýlí měnovou politiku novým směrem, mívá v zásobě celou řadu kroků tímto směrem, ačkoli velikost a rychlost následných posunů se může lišit.

Od konce 80.let činí průměrné celkové snížení hlavní úrokové sazby v rámci cyklu uvolňování zhruba 175 bazických bodů. Toto číslo ovšem výrazně vychýlila redukce sazeb o 550 bazických bodů v období let 2001 až 2003.

"Fed obvykle snižuje hlavní úrokovou sazbu nejméně o 75 bazických bodů," dodal Lam.

Ekonom Robert Barbera ze společnosti ITG Hoenig předpokládá, že meziroční ekonomický růst Spojených států ve druhém pololetí zpomalí na nuzných 1,3 procenta, a domnívá se, že Fed bude nucen během několika příštích kvartálů srazit hlavní sazbu až na 4 procenta, aby odvrátil recesi.

"Rostoucí nezaměstnanost v prostředí skrovného reálného ekonomického růstu je neobyčejně neuspokojivým pozadím, tím spíš, jste-li novým prezidentem Fedu," řekl Barbera.

"Pokud Spojené státy vkročí do recese s jádrovou inflací pod 2 procenty, bude to klasifikováno jako chyba měnové politiky."

[CHICAGO/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK