...bodů a vzbudila naděje, že by se ekonomika mohla vymanit z dlouhodobého propadu trhu s bydlením a tísně na úvěrových trzích.
Snížení hlavní úrokové sazby Fedu, první po čtyřech letech, bylo agresivnější, než mnozí očekávali. Trh reagoval nejsilnější procentuální změnou širšího indexu S&P 500 od března 2003.
Také index blue chips Dow Jones si zapsal největší zisk v procentech od roku 2003.
Ještě před oznámením rozhodnutí Fedu vykázala investiční banka Lehman Brothers Holdings nečekaně silné výsledky, které pomohly zmírnit obavy z dopadu tísně na kreditních trzích na bankovní sektor. Akcie Lehman Brothers vyletěly o 10 procent.
Mezi nejúspěšnější tituly se řadily největší bankovní společnosti, jež obvykle profitují z poklesu krátkodobých úrokových sazeb. Akcie Citigroup a JPMorgan Chase & Co vyskočily přes 5 procent, celkový index finančních titulů S&P vzrostl o 4,5 procenta.
"Fed si zjevně dělá starosti, aby půjčky - či spíše jejich nedostatek - nepoškodily ekonomickou aktivitu, a prozatím je ochoten vyměnit inflaci za ekonomickou stabilitu," řekl Tom Sowanick, investiční ředitel společnosti Clearbrook Financial.
"Akciové trhy reagovaly podle toho," dodal.
Index amerických blue chips Dow Jones vyskočil o 2,51 procenta na 13.739,39 bodu, širší index Standard & Poor's 500 vystřelil o 2,92 procenta na 1519,78 bodu a technologický Nasdaq Composite vyletěl o 2,71 procenta na 2651,66 bodu.
Newyorská burza uvedla, že uplatňuje horní limity pro obchodování, když akcie prudce rozšířily zisky po rozhodnutí Fedu.
Hlavní úroková sazba americké centrální banky nyní stojí na 4,75 procenta, nejnižší úrovni od loňského května [ID:nSCH869643].
[YORK/Reuters/Finance.cz]