...(Fed) srazila úrokové sazby o překvapivých 50 bazických bodů, a podnítila tak prudké oživení akcií po celém světě.
Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 v 9:40 rostl o 2,21 procenta na 1543,1 bodu, nejvyšší úroveň za dva týdny. Ve srovnání se začátkem roku tak ukazatel stojí již o 4 procenta výš.
Důlní společnosti jako Rio Tinto či Anglo American rostly ruku v ruce s cenami komodit, zatímco silně zastoupené bankovní tituly UBS a Santander vyskočily okolo 4 procent.
"Tohle by pro trhy mohly být druhé Vánoce, ačkoli by mohly trvat jen krátce," řekl nejmenovaný makléř. "Hlavním cílem Fedu bylo zlepšit sentiment a uklidnit trh a rozhodně se zdá, že se mu to podařilo."
"Za normálních okolností Fed nesnižuje sazby agresivně. Takže odvrácenou stranou je, že by se pod povrchem mohlo skrývat něco zlověstného, což by někteří mohli hodnotit negativně."
Akcie na Wall Street v úterý vyskočily nejvíce za čtyři roky, když Fed svým rozhodnutím vzbudil naděje, že by se ekonomika Spojených států mohla vymanit z dlouhodobého propadu trhu s bydlením a tísně na úvěrových trzích [ID:nSCH869643].
"Důvodem toho kroku není primárně to, že by se pan Bernanke bál recese, protože od toho není placen. Centrální banky jsou ale placeny od toho, aby ozdravovaly bankovní sektor a bojovaly proti inflaci, a to on skutečně činí," řekl Thierry Lacraz, stratég ze společnosti Pictet & Cie.
Burzy v Asii ve středu vyletěly podle ukazatele MSCI <.MIAPJ0000PUS> v průměru o 3,9 procenta. Dolar spadl na 15leté dno vůči koši měn a historické minimum proti euru .
Japonská centrální banka ve středu ráno ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny [ID:nSCH921731].
Investoři také pozorně sledují vývoj na trhu s ropou poté, co cena barelu americké ropy v úterý dosáhla čerstvého historického maxima 82,38 dolaru. Ve středu pak rostla o 60 centů na 82,11 dolaru .
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]