"Naše vlastní úroda, která byla letos lepší než vloni, nemá na ceny obilovin žádný vliv. Ceny určují trhy v tradičních obilnářských velmocích jako jsou Polsko, Maďarsko, Francie nebo Německo, kde se letos urodilo obilí málo," řekl Veleba.
Obchodníci především z Polska a Německa proto ve velkém skupují obilí v České republice. "Situace je taková, že třeba u pšenice se už nikdo neptá, zda jde o potravinářskou nebo krmnou. Obilí je málo a pokud jsou nákupčí ochotni zaplatit v hotovosti tak obrovské sumy, tak by byli zemědělci sami proti sobě, kdyby to neprodali," řekl generální sekretář Plodinové burzy Brno Karel Zezula.
Tuna sladovnického ječmene se ještě před rokem prodávala na burze v průměru za 3217 korun, letos se cena vyšplhala až na 6116 korun. "Ty ceny zřejmě ještě porostou a nedá se odhadovat, kde se zastaví. Například ječmen krmný se neprodává už téměř vůbec, každý si ho nechává na zkrmení," dodal Zezula.
Veleba nevyloučil možnost, že na jaře bude v Česku nedostatek obilí a domácí výrobci jej budou muset za ještě vyšší ceny nakupovat v zahraničí. "Obilí je málo všude. Evropa měla letos ještě menší úrodu než vloni, světové zásoby zásoby obilí jsou nyní nejnižší od roku 1974. Poptávka stoupá i kvůli rostoucí výrobě biopaliv," řekl Veleba. Situace se podle něj v budoucnu příliš nezmění, za posledních šest let se totiž ve světě vyrábí méně obilí, než kolik se spotřebuje.