Lesy ČR vytěžily 97 procent kalamitního dřeva po orkánu Kyrill

19.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hradec Králové 19. září (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud vytěžil 97 procent kalamity po orkánu Kyrill, který Česko zasáhl v polovině ledna. Orkán ve státních lesích poškodil asi 5,1 milionu metrů krychlových dřeva. Na většině územích jednotek podniku je těžba kalamity hotová nebo právě končí. Informovala o tom mluvčí firmy Šárka Kubelková. Podniku patří asi polovina lesů v zemi.

Při započítání i dalších vývratů, které způsobily pozdější vichřice, je celková letošní kalamita v lesích státního podniku odhadována na 5,76 milionů metrů krychlových, tedy asi 74 procent plánované roční těžby. Celkem pak LČR z tohoto objemu zatím zpracovaly 5,3 milionu metrů krychlových.

Nejvíce poničeného dřeva zbývá v lesní správě Nové Hrady, kde byl také objem kalamity největší. Dosáhl tam 680.000 metrů krychlových, tedy přibližně pětinásobek běžné roční těžby. "Zde zbývá zpracovat včetně nové kalamity asi 112.000 metrů krychlových. Předpokládáme, že i zde zpracování dokončíme do konce letošního roku," uvedla Kubelková.

V souvislosti s kalamitou Kyrill se podle ní nikde nepřemnožil kalamitně škůdce kůrovec. Jako obranná opatření proti kůrovci LČR do konce srpna použily přes 42.000 feromonových lapačů a položily 178.500 lapáků. Kůrovcem napadeného dříví LČR zpracovaly 527.000 metrů krychlových.

Přes vysoké náklady způsobené orkánem Kyrill by měly LČR letos opět hospodařit se ziskem, i když meziročně zhruba pětkrát nižším. Generální ředitel LČR Jiří Holický nedávno pro Mladou frontu Dnes letošní hrubý zisk prozatím vyčíslil na 400 milionů korun. Loni podnik vydělal před odečtením daní 2,2 miliardy Kč, tedy 1,658 miliardy korun čistého. Letošní kalamita podle Holického podstatně zvýšila náklady a snížila výnosy z prodeje dřeva.

Vedení státního podniku se stále potýká také s problémy vyplývajícími z minulých tendrů na práce v lesích. Naposledy se ozvala německá společnost InterTrade, která chce za zmařenou investici v těžařské firmě CE WOOD po státu asi 2,5 miliardy korun. Nyní LČR čeká vyhodnocení nových výběrových řízení, podle kterých by firmy ve státních lesích měly pracovat v letech 2008 až 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK