Díky dnešnímu rozhodnutí se mohou do Německa od 1. listopadu vydat za prací strojní inženýři, odborníci z automobilového průmyslu či elektroinženýři z nových členů EU bez obav ze zdlouhavých byrokratických procedur.
Nařízení, které kabinetu předložil německý ministr práce a vicekancléř Franz Müntefering, sejme z beder německých pracovních úřadů povinnost zkoumat, zda se o příslušné pracovní místo neuchází i německý občan. Ten by totiž podle dosavadních předpisů dostal vždy přednost před zahraničním žadatelem o pracovní povolení.
Nově tato procedura odpadá i u těch zahraničních uchazečů, kteří v Německu získali vysokoškolský diplom; nezávisle na tom, v jakém oboru.
Na pootevření pracovního trhu pro občany EU ze středovýchodní Evropy se ministři dohodli na výjezdní dvoudenní schůzi vlády na zámku Meseberg u Berlína koncem srpna.
Německá vláda však zároveň razí prioritu dalšího rozvoje vzdělávání domácích odborníků a poskytování rekvalifikačních kurzů nezaměstnaným. Müntefering dnes vyzval k vypracování dlouhodobé koncepce pro regulaci přílivu zahraničních pracovníků do Německa.
Ani dnešní rozhodnutí německého kabinetu nic nemění na skutečnosti, že valná většina uchazečů z Česka, Polska či Maďarska by nadále měla vážné problémy práci v Německu dostat. Berlín totiž vůči těmto zemím od jejich vstupu do EU uplatňuje možnost odkládat úplné otevření svého pracovního trhu. Loni toto opatření prodloužil o další tři a v květnu 2009 může oddálit přístup pracovníků až do roku 2011.
Na druhé straně je otázkou, jak dalece se Němcům podaří nalákat kvalifikované odborníky. Problém v minulých letech nevyřešil ani program udělování takzvaných zelených karet, který v letech 2000 až 2004 uplatňovala tehdejší vláda Gerharda Schrödera. Otevřela cestu do Německa až 20.000 počítačovým expertům; nakonec si tu práci v oboru našlo přes 13.000 lidí, z toho 352 z Česka a 450 ze Slovenska.