Paulson vyzval výkonnou radu MMF, aby se ke Straussi-Kahnovi "postavila pozitivně". "Spojené státy podporují pana Strausse-Kahna, protože jsou přesvědčeny, že bude usilovat o odvážné reformy, nutné k tomu, aby fond zůstal i v budoucnu silný a důležitý," uvedl Paulson. Zdůraznil, že Strauss-Kahn má zkušenosti potřebné k tomu, aby prosadil změny v politice směnných kurzů a zvýšil ve fondu váhu rozvojových zemí.
Dnes se má v sídle MMF konat se Straussem-Kahnem pohovor. V úterý výkonné vedení fondu mluvilo s Tošovským. Ten řekl, že by fond jako hlavní správce globálního finančního systému měl mít důvěru všech svých členů, jak z rozvinutého, tak z rozvojového světa. Organizace také podle něho potřebuje nový příjmový model.
Nový šéf MMF má být zvolen do konce tohoto měsíce. Výkonná rada zatím přesně datum volby nestanovila.
Podpora Spojených států vzhledem ke spojené síle hlasů USA a EU již prakticky zaručuje, že novým šéfem MMF bude francouzský politik. Evropa a Spojené státy se o vrcholné pozice v MMF a Světové bance tradičně dělí - EU vybírá šéfa fondu a USA určují, kdo bude řídit Světovou banku. Proti tomu se v poslední době postavily rozvojové mocnosti, které chtějí mít v řízení těchto institucí větší slovo; ke kritikům dosavadní podoby výběru se připojilo navržením Tošovského i Rusko.
MMF vznikl v roce 1945, aby udržoval finanční a ekonomickou stabilitu, předcházel krizím a pomáhal zemím, které se dostanou do finančních potíží. V začátcích se fond soustředil na potřeby průmyslových zemí, v posledních desetiletích však zesílil jeho význam pro rozvojový svět, který zažívá prudký vzestup.