Cena americké ropy zdolala hranici 84 dolarů za barel

20.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 20. září (ČTK) - Ceny ropy na světových trzích po přechodném váhání obnovily růst a barel typu West Texas Intermediate (WTI) vůbec poprvé zdolal hranici 83 dolarů. Dlouho na ní ale nevydržel a po skončení obchodování vystoupil v elektronických systémech nad 84 dolarů. Na růst má vedle vysoké poptávky nyní vliv i klesající dolar.

Impulzem k dalšímu růstu cen je také vývoj počasí u břehů Floridy, kde se formuje mohutná tlaková níže a hrozí, že přeroste v tropickou bouři a později v hurikán. Ten by mohl znamenat hrozbu pro infrastrukturu na těžbu a zpracování ropy.

Z těchto důvodů už některé těžební firmy začaly s evakuací zaměstnanců na ropných plošinách, takže na americké straně Mexického zálivu je těžba o třetinu nižší než obvykle.

Barel WTI se nakonec ustálil na 83,32 USD, což je rekordní zavírací cena. Cena ale po skončení obchodování na burze Nymex pokračovala v růstu a v elektronickém systému Globex vystoupila až na 84,10 USD. Podobně severomořská ropa Brent končila na 79,09 USD a krátce předtím vystoupila rovněž na rekord. Ten činí 79,28 USD.

Dnes se naposledy obchodovalo s říjnovým kontraktem na WTI, od pátku už se bude obchodovat s kontraktem listopadovým. V den expirace jsou běžné cenové výkyvy, které podle analytiků patrně hrály roli i dnes. Cena barelu severomořské ropy Brent se totiž zpočátku mírně snižovala, později se však také vydala vzhůru a skončila těsně u 79 dolarů.

Zásoby ropy a některých ropných produktů ve Spojených státech vytrvale klesají, což před začátkem topné sezony není dobrá zpráva. Spojené státy jsou největším konzumentem ropy a denně spotřebují asi 20 milionů barelů. To je skoro čtvrtina celosvětové spotřeby.

Někteří obchodníci tvrdí, že k růstu cen večer přispěl také uklidňující komentář šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho. Ten před výborem pro finanční služby v americké Sněmovně reprezentantů řekl, že banka dělá všechno proto, aby se problémy na finančních trzích nezhoršovaly. Proto i výrazně snížila úrokové sazby, takže riziko recese v USA je podle ekonomů nyní mnohem slabší. To připustil i bývalý guvernér Alan Greenspan, který o riziku recese mluvil velmi často.

Kvůli nižším sazbám prudce klesl dolar, což je rovněž důvod k růstu cen ropy. Ropa je typická dolarová komodita, což znamená, že na trhu se za ni platí v dolarech. Některé země sice daly přednost euru, dolar je ale stále dominantní. S každým jeho poklesem je ropa levnější pro spotřebitele mimo USA.

"Poslední výstup cen na nové rekordy podpořilo rozhodnutí firem přerušit těžbu v Mexickém zálivu, a také optimistická slova šéfa Fedu Bernankeho ke stavu ekonomiky," podotkl analytik společnosti Alaron Trading Phil Flynn. Vedle ropy zdražuje i topný olej, kde se galon (asi 3,8 litru) prodává asi za 2,2640 USD, což je nový rekord.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK