Penzijní připojištění se státním příspěvkem využívá přes 3,8 milionu obyvatel České republiky a objem prostředků evidovaných ve prospěch účastníků penzijního připojištění na jejich účtech přesáhl v polovině letošního roku 150 miliard Kč.
Tyto výsledky ukazují, že penzijní připojištění si získalo u obyvatel oblibu. I přes své poměrně “tvrdé“ podmínky – vybírat naspořené peníze či čerpat některou z penzí lze v některých případech až po mnoha letech, u mladších účastníků se může jednat až o desítky let – stále více lidí, přemýšlí o svém důchodovém věku již v době svého pracovního života a penzijní připojištění si uzavírá.
Ale ona zmiňovaná tvrdost je na místě. Penzijní připojištění jako jeden z mála produktů na našem trhu je podporováno státem a stát ho podporuje právě z toho důvodu, aby lidem pomáhalo v době, kdy odejdou do důchodu a přijdou o své pravidelné příjmy. Nemá tedy zájem na tom, aby účastníci vybírali naspořené prostředky na penzijním připojištění již v produktivním věku.
Podpora od státu
Stát podporuje penzijní připojištění v podstatě trojím způsobem:
- státním příspěvkem,
- možností odpočtu zaplacených příspěvků do daňového základu a
- v neposlední řadě také možností příspěvku zaměstnavatele.
Příspěvky zaměstnavatele jsou do určité výše u účastníka osvobozeny od daní a pojištění a také zaměstnavatel si může příspěvek do určité výše uplatnit jako nákladovou položku. I když to na první pohled nevypadá, tak i umožnění takovéhoto přispívání zaměstnavatelů svým zaměstnancům na důchod je velkou podporou.
Ke konci června získávalo příspěvek zaměstnavatele více než 880 tisíc zaměstnanců. „Příspěvek zaměstnavatele je v současnosti sjednán u přibližně čtvrtiny všech uzavřených smluv v České republice. Lze očekávat, že se tento podíl bude zvyšovat spolu s tím, jak začnou výhod penzijního připojištění využívat také menší zaměstnavatelé a živnostníci,“ uvedl předseda představenstva a výkonný ředitel Penzijního fondu Komerční banky Pavel Jirák.
Přispívat zaměstnancům na penzijní připojištění je právo ne povinnost. Možná právě proto 90 % firem, které přispívají zaměstnancům na penzijní připojištění, považuje tento produkt za faktor motivace zaměstnanců a nástroj snížení jejich fluktuace a podle toho se také chovají. Z výsledků ankety mezi 50 společnostmi různé velikosti a z různých ekonomických oborů vyplývá, že 43 % firem, které poskytují příspěvek zaměstnavatele, přispívá plošně všem zaměstnancům. Pouze 5 % oslovených společností poskytuje příspěvky selektivně – nejčastěji managementu společnosti. Zbylých 52 % společností poskytuje příspěvek při splnění určitých podmínek – například v závislosti na počtu odpracovaných let ve společnosti, typu úvazku nebo výkonnosti zaměstnance.
Zaměstnanci o příspěvky stojí
Významnou roli při rozhodování firmy o tom, zda se zapojit do systému penzijního připojištění či nikoli, sehrává také tlak ze strany zaměstnanců. Aktivně cítí tlak na zavedení příspěvku zaměstnavatele více než tři čtvrtiny dotázaných firem. Pouze 13 % společností uvedlo, že požadavek na zavedení příspěvku od svých zaměstnanců nepociťuje. „Existence příspěvku zaměstnavatele přitom bývá zejména u mladých lidí významným motivátorem k tomu, aby se vůbec do systému penzijního připojištění zapojili,“ doplnil Pavel Jirák.
Pokud firma nabízí příspěvek zaměstnavatele, využívají jej zaměstnanci ve značné míře: u 79 % firem využívá tento benefit více než polovina všech zaměstnanců.
Nepřispíváme, ale produkt sledujeme
Všechny dotázané firmy, které nepřispívají zaměstnancům na penzijní připojištění, tento produkt sledují a průběžně uvažují o tom, zda příspěvek zaměstnancům nezačít poskytovat. 40 % z těchto firem uvažuje o zavedení příspěvku ještě do konce letošního roku, zbývajících 60 % uvažuje o zavedení příspěvku v horizontu delším než jeden rok. Jako nejčastější důvod, proč příspěvek zaměstnavatele neposkytují, uvádějí tyto firmy následující argumenty:
- legislativa ještě není podle managementu společnosti ustálena a firmy čekají na konkrétní podobu penzijní reformy v ČR;
- firma necítí dostatečný zájem ze strany zaměstnanců;
- management má prozatím jiné priority;
- firma přispívá na jiný produkt (životní pojištění).
Legislativa, legislativa a zase legislativa…. A není se co divit. Již mnohokrát se stalo, že se nějaká věc zavedla a v zápětí byla zrušena, či novelou přeměněna tak, že již nenaplňovala svůj prvotní účeI. A co se týká penzijního připojištění to také prošlo řadou změn, a snad největší změnou prošel příspěvek zaměstnavatele. Po jeho zavedení se až dodatečně zpřísňovala možnost jeho „výběru“. Není to obvyklé, většinou se daní pouze výnosy, ale pokud nesplníte ustanovení zákona o daních z příjmů, například zrušíte smlouvu předčasně, nebudete zdaňovat nejen výnosy, ale i samotný příspěvek zaměstnavatele.