"Ano mohu potvrdit, že Nejvyšší soud v této kauze rozhodl a dovolání odmítl," potvrdil serveru mluvčí soudu Petr Knötig. Podle rozhodnutí senátu pod vedením soudce Josefa Rakovského se dovolání fondu odmítá s tím, že nejde o rozhodnutí se zásadním právním významem. Pražské soudy tak při zamítnutí žalob PF nepochybily.
Fond chce, aby celou záležitost posoudil ještě Ústavní soud. "Připravujeme ústavní stížnost," uvedl pro server mluvčí PF Michal Bureš. S rozhodnutím soudu není spokojen ani starosta Uhříněvsi Milan Coller. "Je to strašné zklamání, čekali jsme opačný výsledek," uvedl. Městská část věřila, že získá pozemky pro sebe, na polích chtěla původně postavit gymnázium.
Celkem PF převedl v takzvaném mimořádném režimu, který umožnil získat lukrativní pozemky za výhodných podmínek překupníkům, asi 600 hektarů půdy po celé ČR.
Mimořádný režim přijalo v červnu 2005 kvůli blížícímu se termínu restituční tečky prezidium Pozemkového fondu. Rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků ve velkých městech má být všem držitelům restitučních nároků, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Zájemci si tak mohli ukázat žalobou na půdu, kterou chtějí. Režim byl po měsíci zrušen.
Podnikatelé Benedikt a Večeřa získali v Uhříněvsi během mimořádného režimu zhruba sto hektarů půdy za pět milionů korun. Po změně územního plánu v obci vzroste cena jednoho metru čtverečního na 1700 korun, očekávaný zisk je tak více než 1,5 miliardy korun, píše Aktuálně.cz.
Zejména kvůli aféře kolem mimořádného režimu odstoupil předloni v létě z funkce ministra zemědělství Petr Zgarba (ČSSD). Večeřa byl podle serveru Zgarbovým známým a jako jednatel společnosti Landštejn získal od fondu i další pozemky na jihu Čech. Skandál stál místo i řadu členů výkonného výboru, vyměněno bylo také prezidium fondu.