ČEZ koncem srpna oznámil, že chce spolu s maďarskou společností MOL postavit dvě elektrárny na zemní plyn. Podle dosavadních informací by měly paroplynové elektrárny vzniknout v rafinériích skupiny MOL v Bratislavě a v maďarském městě Százhalombatta.
Také z pohledu energetické soběstačnosti je podle Svobody důležité, aby ČR využila všechny zdroje, které má, a to včetně hnědého uhlí. "To, navíc, které je za (těžebními) limity, je nejkvalitnější, s nízkým obsahem síry, s vysokou výhřevností. A pokud bychom ho využili v nových moderních elektrárnách, s vysokou účinností, tak z mého pohledu je to velmi ekologický způsob využití takového paliva," řekl. Proti prolomení limitů těžby uhlí však dlouhodobě stojí ekologové i obyvatelé některých obcí, kteří by rozšířením těžby přišli o své domovy.
Svoboda také hájil jaderné elektrárny jako velmi ekologický zdroj energie, který podle jeho slov nevypouští žádné emise včetně CO2 a dokáže pokrýt značnou část potřeby. "My určitě přemýšlíme o dalším rozvoji jaderné energetiky, a z mého pohledu je pouze otázka času, kdy tento názor racionálně převládne nejen v Čechách, ale v celé Evropské unii," dodal.
Ceny elektřiny pro českého zákazníky se podle něj zlepší, až se v Česku začnou stavět nové elektrárny. "Je to otázka nabídky a poptávky," řekl. Jak ale dodal, při současném růstu české ekonomiky však absolutní pokles spotřeby elektřiny zřejmě nepřipadá v úvahu.