Kalousek stojí za svým návrhem na změnu rozpočtového určení daní

23.09.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. září (ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) stojí za svým návrhem na změnu rozpočtového určení daní, s kterým v sobotu vyjádřilo zásadní nesouhlas vedení ODS. Návrh zlepšuje současnou situaci, a to především odstraněním skokových přechodů mezi kategoriemi obcí pro určení daní, řekl dnes Kalousek ČTK.

"Pokud schválen nebude, tak to nepředstavuje žádné riziko pro veřejné rozpočty, z mého hlediska se ale nezlepší současný stav," dodal.

Novela zákona, kterou má kabinet projednat v pondělí, měla přinést více peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel, a to hlavně díky nově zavedenému kritériu výměry obce, které zvýhodňuje obce s nízkou hustotou obyvatelstva. Naopak 146 obcí z celkových 6244 by na změně mělo podle ministerstva financí prodělat přibližně 832,5 milionu korun. Celkově by obce podle materiálu mohly od příštího roku získat na daních o 2,5 miliardy korun více než dosud.

Výkonná rada ODS na sobotním jednání v Kladně dospěla k závěru, že návrh ministerstva financí je nepřijatelný. "Návrh ministerstva financí nás naprosto neuspokojuje, protože ten problém řeší triviálně tím, že bere peníze městům nad 5000 obyvatel a převádí je na malé obce," řekl ČTK člen výkonné rady a pražský poslanec Jan Bürgermeister.

"Konkrétní výhrady si rád nechám vysvětlit, ale zdůrazňuji, že materiál je projednáván více než tři čtvrtě roku a prošel řádným připomínkovým řízením," uvedl dnes Kalousek. Podle ODS sice novela plní představu ODS v tom, že odstraňuje skokové přechody, zároveň je ale prý jednostranná a neefektivní.

Ministerstvo financí v návrhu snižuje počet velikostních kategorií obcí ze 14 na čtyři a zavádí mezi nimi postupné přechody místo současných skokových. Dosud zákon počítá daňové příjmy obcí podle počtu obyvatel upraveného koeficienty, které vycházejí z velikosti obcí.

Menší obce si již delší dobu stěžují na diskriminaci při rozdělování peněz. Zhruba 40 starostů v polovině června podepsalo Smlouvu obcí a měst proti daňové diskriminaci. V ní se zavázali, že budou usilovat o změnu systému přídělování nárokových státních prostředků. Ke smlouvě se již připojilo na 1100 obcí. Obcím se nelíbí, že stát menším sídlům dává až 6,5krát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největší města.

Ministerstvo společně se svým návrhem předkládá vládě i alternativní návrh. Ten podporují právě starostové, kteří podepsali Smlouvu obcí a měst proti daňové diskriminaci. Menší obce a města chtějí v této variantě získat tři miliardy korun na úkor čtyř největších měst - Prahy, Plzně, Ostravy a Brna. Zástupci sdružení starostů v dnešním tiskovém prohlášení tvrdí, že by na tomto návrhu vydělaly všechny obce a města až na čtyři největší. Ztráta ostatních měst s výjimkou Olomouce je podle sdružení minimální.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK